Писмо је датирано 1. децембра, а 30. новембра је администрација Доналда Трампа припремила нацрт новог америчког списка санкција, на којем ће први пут бити предузећа „Роскосмоса“.
„Недавно су се у медијима појавиле информације о додатним мерама антируских санкција које припрема америчка администрација усмереним, између осталог, против руске ракетно-космичке индустрије“, наводи се у писму.
„С обзиром на горе наведено, молим вас да потврдите ове информације и, ако су поуздане, обавестите о планираним поступцима које ће НАСА предузети како би спречила испуњавање рокова на Међународној свемирској станици“, додаје се у писму.
Рогозин је, такође, назвао ове америчке санкције незаконитим и глупим.
„Оне су незаконите, уосталом, као и све раније уведене санкције против руских физичких и правних лица“, рекао је Рогозин за Спутњик.
Рогозин је истакао да су санкције „глупе, јер су као ‘крајњи војни корисници’ произвољно наведене компаније које то нису“.
Он је објаснио да је ЦНИИмаш (руски научни центар за ракете и свемирске летелице) водећи грански научни институт, у чијем саставу је контролни центар за летове на Међународну свемирску станицу, где се трајно налази група стручњака агенције НАСА.
„Зар не би требало да знају да тамо нема ништа што би могло повезати ову институцију са војним истраживањима?“, додао је Рогозин.
Директор „Роскосмоса“ такође је рекао да захтева од америчке владе да укине уведене санкције „Роскосмосу“.
Ради очувања нашег заједничког циља, захтевам да влада САД одмах укине ове санкције против наших предузећа. Сматраћемо да је ово био ‘неспоразум’“, рекао је Рогозин.
Трамболина ради, Американци пљунули у бунар
Рогозин је америчке санкције произвођачу ракета-носача „Сојуз“ такође назвао чудним.
„Или, на пример, ракетни центар ‘Прогрес’, који је такође на чудан начин доспео на овај списак санкција. Ово предузеће из Самаре прави легендарне ракете-носаче ‘Сојуз 2’, помоћу којих свемирски бродов ‘Соjуз МС’ већ 10 година допрема америчке астронауте на МСС“, истакао је он.
Након што су Американци повукли из употребе систем са посадом „Спејс шатл“ 2011. године, Русија девет година лансирала посаде на МСС у свемирским бродовима „Сојуз“. Од 2020. године посаде су почеле да пристижу на америчким бродовима „Кру драгон“ компаније „Спејс Икс“ Илона Маска.
„Сада се испоставља да је код наших америчких колега поново ‘прорадила трамболина’ и прво што су урадили било је да пљуну у самарски бунар. Зар није прерано, колеге? Шта ако се ваша ‘трамболина’ изненада опет поломи и поново будете морали да задовољите своју страст према свемиру из нашег бунара?“, додао је Рогозин.
У понедељак је објављен санкциони списак на сајту америчког Министарства трговине на којем се први пут налазе предузећа „Роскосмоса“: Ракетно-космички центар „Прогрес“ (производи ракете „Сојуз“) и главни научни институт државне корпорације ЦНИИмаш (који обухвата и Центар за контролу летова).