„Желим да се надам да ће америчка страна на крају извући правилне закључке из претходних догађаја“, рекао је Пољански.
По његовим речима, нико није тражио од САД да преузме улогу светског полицајца. Како је указао, њихови данашњи покушаји личе на анахронизам, као и политика једностраног притиска која се на крају врати као бумеранг, ономе који је спроводи.
„Зато би најлогичнијим кораком САД био пуни повратак раније постигнутим договорима у оквиру Заједничког свеобухватног акционог плана, наравно, без било каквих условљавања. Рачунамо да ће нова администрација САД схватити то и предузети правилне кораке већ у блиској будућности“, изјавио је Пољански.
Ирански нуклеарни програм
Заједнички свеобухватни акциони план је споразум који су Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили 14. јула 2015. године.
То је историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.
Споразумом је предвиђено да ембарго на оружје за Иран буде укинут у року од пет година, а да испоруке оружја тој земљи буду могуће само уз дозволу Савета безбедности УН.
Првобитни споразум је нарушен у мају 2018. године, када су САД објавиле да једнострано иступају из њега и обновиле жестоке санкције против Ирана. Остале потписнице (Русија, Кина, Немачка, Француска и Велика Британија) сложиле су се да поштују услове о укидању ембарга на оружје.
Прочитајте још: