Говорећи за радио „Светигора“ поводом годишњица од одржавања Световасилијевског сабора у Никшићу, владика Јоаникије је рекао да је сам тај догађај произвео једно велико обједињавање народа, обједињавање народне енергије у једној мисли, једном духу, у једној намери, да се одбрани наша вера, по цену свих жртава које могу да буду, и та решеност народа се показалa нарочито због изузетно великог искушења са временом.
„Божији промисао је такав. Знамо да светац може кад год благоизволи да заустави кишу и да многе пошасти друге зауставља, али тога дана је била киша из неба и земље, као и први пут кад су долазиле мошти Светог Василија Острошког у Никшић. Када смо враћали Светог Василија Острошкога из Требиња како смо улазили у Никшић, почела је да пада киша из неба и земље, али то није спречило народ да дође и да се окупи око његовог кивота. И то је био величанствен призор како народ по тој киши прати свеца. Како наилазе мошти, тако сав народ пада на колена у локве, у оне воде, и исто је била нека хладноћа. То је био величанствен призор и ту се показала вера која је тријумфовала“, рекао је Јоаникије.
Он је рекао да су литије којима су се противили Закону о слободи вероисповести израсле из тог Световасилијевског сабора.
„Дубље гледано, Световасилијевски сабор, ево траје равних 350 година, јер тај Сабор се заправо никада не прекида. Цело време цео наш народ хрли моштима Светог Василија Острошкога и то је главна светиња за коју се везујемо. А оно што се догодило после Никшићкога сабора око моштију Светог Василија Острошког у свим градовима Црне Горе, заиста је био благослов Светог Василија целој Црној Гори, и Светог Василија и свих светих из рода нашега. И то је такав доживљај који треба неговати, не треба га заборавити“, рекао је Јоаникије.
Како је истакао, никад веће заједништво, никад веће слоге, никад веће једномислије, никад више топлине у нашим окупљањима није било него на тим литијама, почевши од Никшића, па све до скоро.
„Хвала Богу, ако Бог да, ми ћемо на извесни начин, кад прође ова епидемија, да обновимо макар за празнике те свенародне литије које су нам донеле толико добра и толико охрабрења, и слава Богу и Светом Василију за то.
Црква посматрала поступак измена Закона о слободи вероисповести
Говорећи о изменама Закон о слободи вероисповести, он је рекао да су правници СПЦ радили на измени тог закона и да је тај поступак црква посматрала поиздаље.
Навео је да су људи од струке тај посао урадили на најбољи могући начин, као и да су боље прилике и расположење, СПЦ би захтевала да се закон у потпуности одбаци.
„Међутим, такве су прилике и има много тих неких мука са којима се среће нова Влада, и сви ми заједно у држави, са овом пандемијом, и са сиромаштвом, и са незапосленошћу, и у једној овако тешкој ситуацији, ми смо прибегли, као што смо често и говорили, да се закон мора темељито изменити“, рекао је Јоаникије.
Према његовим речима ове измене су у много чему дале други правац, а најважније, каже, да нема дискриминације, да нико није фаворизован, већ су све вере равноправне.
„Свим верама су обезбеђена имовинска права, свим верама је загарантовано да имају правни субјективитет, да се ничији континуитет не угрожава, да никога не доводимо у положај, од традиционалних вера у Црној Гори, да сад иде и да се пријављује као новооснована верска заједница. Ако ове измене буду прихваћене, ми ћемо да уђемо, као и остале заједнице, у правни систем Црне Горе“, истакао је он.
Прочитајте још: