„Пре неколико дана завршена су испитивања у којима је учествовала велика група становника Москве старијих од 60 година. Данас су сумирани научни резултати тог испитивања и представљени Министарству здравља у одговарајућем облику“, рекао је Гинцбург.
Према његовим речима, Министарство здравља разматра тај документ.
„С обзиром на веома позитивне резултате –мало говорим унапред, дозволићу то себи – који апсолутно нису ништа лошији од оних који су добијени у првој, другој и трећој фази клиничких испитивања на другим старосним групама, са одређеним степеном сигурности се може тврдити да ће у најскорије време бити донета одлука о могућности коришћења вакцине 'Спутњик Ве' за вакцинисање становништва старијег од 18 година“, објаснио је Гинцбург.
Гинцбург је такође саопштио да се код 85 одсто вакцинисаних „Спутњиком Ве“ не испољавају никакви нежељени ефекти, и да они подносе вакцинацију без икаквих нелагодности.
„Код 15 одсто вакцинисаних примећују се црвенило на месту убода, блажа главобоља која пролази у року једног дана, као и нека нелагода у мишићима“, рекао је Гинцбург.
Према његовим речима, највећа непријатност која може настати након вакцинисања руском вакцином је повишена температура до 38 степени која траје два дана. Температура се обара таблетом парацетамола, објаснио је стручњак.
Он је додао да ће до краја године око 1,5 милион Руса бити вакцинисано „Спутњиком Ве“, а да је до сада у цивилни промет пуштено око 650.000 доза вакцине.
„До данас нису откривени никакви озбиљнији нежељени ефекти, осим ових које сам поменуо и који су наведени у упутству за примену ове вакцине“, додао је Гинцбург.
Он је истакао да ће вакцина „Спутњик Ве“ штитити од британског соја ковида 19, јер та мутација захвата само малу тачку на површини протеина вируса.
Како је објаснио, вакцина ствара имунитет на све протеине вируса корона, а мутација која је откривена у Великој Британији мења само једну малу тачку на површини тог протеина.
Прочитајте још: