Ово поручује новинар и колумниста Политике Александар Апостоловски, поводом Спутњикове идеје да у новогодишњој ноћи, кад сат откуца поноћ, сви поново изађемо на своје балконе и прозоре, и да аплаузом одамо признање здравственим радницима.
Аплауз нашим херојима у новогодишњој ноћи
„Јако ми је драго да сте се тога сетили, јер сећамо се како смо аплаудирали тим херојима. То је заправо наш дуг према највећим херојима ове године, коју сви толико желимо да заборавимо. И зато никада не смемо да заборавимо те храбре људе. Многи од њих су и преминули заједно са пацијентима које су лечили. Они су и једина утеха болеснима, јер не треба да заборавимо да су посете болницама забрањене, и не само да су они лекари и лекарке, медицинске сестре и техничари, чистачице, возачи, медицинско особље, већ у тим рекао бих пакленим ситуацијама они су и очеви и мајке, синови и ћерке, браћа и сестре пацијентима. Тако да се испоставља да их они истовремено и лече, а у истом тренутку су постали делови њихових породица“, указује Апостоловски.
И уредници других медија у Србији прикључују се подршци нашој иницијативи уз обећање да ће јој се прикључити промоцијом путем својих медија.
Медији се прикључују иницијативи
Главни уредник листа Информер Драган Ј. Вучићевић каже нам да је ово одлична идеја и да ће његов лист већ сутра писати о њој:
„То је једна од глупљих политичких ствари која је урађена ове године, а то је да се докторима одузме аплауз. Одлично је што сте се сетили да се то врати. Јер они су стварно највећи хероји ове године“.
Милан Бабовић, заменик главног уредника Новости, указује да је српском друштву потребна национална кохезија, нарочито када су у питању изазови као што је криза изазвана корона вирусом. Он такође подржава нашу идеју са становишта захвалности херојима нације:
„На неки начин се и тим симболичким чином заокружује ова туробна година коју испраћамо, година која нам је донела много патње и много изазова, али и година која је изнедрила хероје у белом, који су даноноћно били на првој линији фронта против опаког вируса. То је начин да им се одужимо, да им се реванширамо за надљудске напоре којима су били изложени, којима су и даље изложени, и да направимо неку врсту компензације за један антицивилизацијски чин да им је неко из шићарџијских побуда отео тај аплауз“.
Хероизам од портира до директора болница
Драгољуб Дража Петровић, главни и одговорни уредник листа Данас, сведочи да је редакција овог листа и раније подржавала ову акцију подршке здравственим радницима, као и да ће је подржати и у новогодишњој ноћи.
Он сматра да су здравствени радници највећи хероји године, иако има још хероја у које сврстава и неке медије и новинаре који су радили у ванредним околностима за време полицијског часа, али да је свакако највећи терет читаве ситуације са епидемијом пао на здравствене раднике, као и да је довољно само рећи да је њих педесетак до сада подлегло вирусу.
„То је просто страшан податак када гледате да су то људи који су положили живот радећи свој посао. То је нека врста војника који је у јуришу на једног невидљивог непријатеља оставио свој живот, и то је врхунски хероизам, али хероизам и свих медицинских радника, вероватно и оних портира који раде на улазу у болнице, па до директора болница. Да не причамо о лекарима и медицинским сестрама у каквим за нас незамисливим условима рад. За нас који не морамо да седимо на послу у скафандерима. И заиста, ја се дивим лекарима. С једне стране то јесте њихов посао, али у најтежим тренуцима видимо какав је то посао, колико је он одговоран и колико је потребно храбрости да би то радили“, каже Петровић.