Споразум је постигнут само недељу дана пре краја транзицијског периода Брегзита и изласка велике Британије из јединственог тржишта ЕУ и након више од четири године након што су Британци изгласали излазак из Уније, преноси Танјуг.
Нови споразум омогућиће Британији и ЕУ да тргују без посебних тарифа и сарадњу европских и британских полицијских снага и судских тела, пише Гардијан.
Како се наводи, трговински споразум написан на 2.000 страница обухвата одредбе о темама које се разликују – од цивилне нуклеарне сарадње и енергетских интерконекција до рибарства и ваздухопловства.
Додаје се да споразум гарантује трговину са „нултом царином и нултом квотом“ робе у вредности од 668 милијарди фунти у 2019. години, али то значи и важне трошкове за предузећа јер се извозници суочавају са мноштвом граничних провера од 1. јануара.
Како се наводи, Велика Британија је изашла из Уније 31. јануара али је током 2020. године уживала привилегије јединственог тржишта, а Британци су могли слободно да се крећу у државама Уније.
Додаје се да ће нови однос Британије и ЕУ обележити повећање папирологије за британске компаније, а Британци више неће моћи да се слободно крећу ЕУ.
Велика Британија могла би већ 1. јануара 2021. године да се нађе на попису земаља за које вреде разне рестрикције условљене пандемијом вируса корона.
Џонсон у победничком маниру: Договор постигнут
Британски премијер Борис Џонсон подигао је руке у победничком маниру са усправљеним палчевима на слици коју је поставио на свом Твитер налогу на којем је написао „Договор је постигнут“.
The deal is done. pic.twitter.com/zzhvxOSeWz
— Boris Johnson (@BorisJohnson) December 24, 2020
Лајен: Имамо добар и фер договор са Великом Британијом
„Напокон смо дошли до договора“, поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен поводом постизања трговинског споразума.
У Бриселу оцењују да је пут до споразума био „дуг и кривудав, али да се дошло до фер и избалансираног договора“.
На конференцији за медије у Бриселу, председница Комисије Урсула фон дер Лајен напомиње да се постигнут споразум о праведном учешћу на јединственом тржишту, где ће се поштовати ЕУ права и стандарди.
Она додаје да ће се са Великом Британијом наставити сарадња, као са „трећом земљом“ у свим областима од заједничког интересовања као што су климатске промене , безбедност, транспорта.
„Заједно ћемо увек моћи да урадимо много више него одвојени“, каже Лајенова.
Постигнути споразум осигурао је петоипогодишњи период „пуне предвидљивости“ за европски риболов, што је била значајна тачак спорења две стране.