„Као што сам рекао на једном од брифинга, мислим да се не можемо једноставно повући из Минског споразума, јер Европа може да укине санкције против Русије и представника Доњецка и Луганске области. Ја бих лично изашао“, рекао је Зеленски.
Према његовим речима, нико не жели да оконча рат у Донбасу „осим Украјине и европских партнера“.
Украјински председник рекао је и да ће телефонски контактирати руског лидера Владимира Путина у случају даљег одлагања састанка у „нормандијском формату“.
„У случају да се настави одлагање састанка на нивоу саветника, тада ћу сигурно ступити са њим у контакт. Као председник Украјине морам да решим сва тешка питања с њим. А ако ово помаже бржем заустављању рата, морам да комуницирам с њим", изјавио је Зеленски.
Истовремено, он је признао да још није контактирао руског лидера, јер „нема тему за разговор“.
Зеленски је додао да би са руским колегом желео да разговара не само о Донбасу.
„Требало би да постоји и дијалог у 'нормандијском формату' и директан дијалог. Јер постоје питања која не постављамо у 'нормандијском формату', као питање талаца у Русији или на Криму и питање Крима. Овај формат се односи искључиво на Донбас. Сматрам да би требало да разговарам са њим у четири ока“, сматра он.
Председник Украјине је подсетио да је састанак требало да буде одржан у децембру, али до сада се није одржао због недоследности у преговарачким позицијама и пандемије вируса корона.
Мински споразуми за решавање ситуације на истоку Украјине предвиђа прекид ватре, повлачење тешког наоружања са линије контаката и уставну реформу чији би кључни елементи требало да буду децентрализација и усвајање закона о посебном статусу Донбаса. План још увек није испуњен, јер украјински политичари непрекидно одлажу његову примену и чак изјављују да он има само саветодаван карактер, а не и обавезу.
Руски став је да не постоје алтернативе споразумима из Минска. Председник Русије Владимир Путин приметио је да је овај документ, који су потписали представници Кијева, Доњецка и Луганска, потврђен резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација и има значај међународног права, па због тога не би било могуће ревидирати га једнострано.
Прочитајте још: