У интервјуу "Политици" Ђурић је изразио очекивање да ће и на америчкој страни наићи на заинтересованост да се односи Србије и САД додатно унапреде кроз постојеће и евентуално неке нове оквире сарадње.
"Ја сам у САД, између осталог и да бих пренео да је Србија данас прича о успеху, опоравку и подизању из пепела и желимо да Америка са својим компанијама, иновацијама, научном заједницом, па и одређеним вредностима, буде део тог опоравка", рекао је Ђурић.
Замољен да прокоментарише нагађања да би Медлин Олбрајт могла да се укључи у дијалог Београда и Приштине, Ђурић је рекао да Србија није у позицији да бира с ким ће разговарати.
Он је указао на то да опредељење Србије да се пронађе решење није детерминисано кадровским решењима у Белој кући нити персоналним решењима у најважнијим америчким институцијама, јер је Србија отворена за пријатељску сарадњу и изградњу билатералних односа са свим демократски изабраним носиоцима власти у Америци.
"Од питања ко ће конкретно са америчке стране бити укључен у дијалог далеко је важније питање да ли Србија и САД данас имају већи капацитет да проналазе заједничке интересе и граде партнерство него пре две деценије. У том периоду свет се суштински променио и надам се да ће у новом геополитичком контексту наше две земље бити спремне да преуреде међусобне односе на начин који ће отворити перспективе сигурније и боље будућности. Зато ћемо свакако инсистирати и на сарадњи и на међусобном уважавању", рекао је Ђурић.
Он је констатовао да су спољни притисци одувек пратили дијалог Београда и Приштине.
"Уколико се међународни притисак врши како би се процес нормализације односа учинио динамичнијим, то коинцидира са интересом Србије да се трајно отклоне извори нестабилности у нашем региону како бисмо могли да још снажније генеришемо заједнички економски и друштвени развој и убрзамо процесе евроинтеграција. Али ако се притисци врше с циљем октроисања неких решења која не би била плод компромиса и помирења то ником не може донети срећу на дуже стазе", закључио је Ђурић.
Прочитајте још: