„Последњи случајеви су покушаји врбовања наших дипломата и војника. У новембру-децембру, припадници војне контраобавештајне службе покушали су уценама, митом и претњама да натерају помоћника војног аташеа на издају. Обећали су му новац, некретнине, нови живот у некој од земаља ЕУ. Дипломата није попустио и добио је ултиматум: да напусти дипломатско представништво у Варшави“, наводи се у саопштењу телевизије.
Како се наводи, још једном „официру који је похађао курсеве језика у Пољској, иста обавештајна служба понудила је избор – или ће постати доушник или да на дуже време заборави на посете ЕУ“. „Официр је размислио и саопштио Минску о покушајима врбовања“, наводи телевизија.
Такође је наглашено да је белоруско „Министарство спољних послова већ одговорило на оба случаја“. „Иначе, партнери су признали случајеве, али су покушали да заташкају скандал“, додаје телевизија.
У Белорусији су након председничких избора 9. августа почели масовни протести опозиције. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановска. Осим тога, одржавају се и митинзи присталица Лукашенка, чија је инаугурација одржана 23. септембра.
Белоруске власти више пута су изјављивале да се протести координирају из иностранства. Лукашенко је оптужио Запад за директно мешање у ситуацију у земљи. Међу земљама из којих се координишу протестне акције Лукашенко је навео Пољску, Чешку, Литванију и Украјину.
Прочитајте још: