„Русија је дом многих преосталих 'дивљих' места на свету, од огромних замрзнутих висоравни до непрегледних северних шума. Та места су пуна необичних и лепих природних објеката – вулкана, који се издижу из мора, дина покривених снегом и монументалних стеновитих стубова“, наведено је у материјалу.
На првом месту на списку портала је Камчатка.
„На њој су шетње непредвидиво и примамљиво искуство“, пише аутор.
Према његовим речима, они који се одваже да дођу на полуострво, схватиће да погледи на тиркизна вулканска језера, снежне пећине и врхови прекривени ледом вреде ризика.
Друго место заузима висораван Путорана у Сибиру.
„Висораван Путорана је права дивљина – 18.000 квадратних километара кањона, језера, река и необичних планина са равним врховима“, наведено је у чланку.
Плато Путорана — одно из красивейших мест Красноярского края. Рассматривайте фотографии и читайте об истории этого удивительного места в совместном проекте портала «Культура.РФ» и WWF России «Место на карте»: https://t.co/F2eLxewy9u #КультураРФ #ОбразыРоссии #МестоНаКарте pic.twitter.com/w2eKQB0cC5
— Культура.РФ (@cultrf) February 15, 2018
Затим следи национални парк „Шантарска острва“.
„Парк има сабласну лепоту са стеновитим литицама које се назиру а пуне су морских птица, као и са плажама засутим дрвећем прикованим за обале“, приметио је аутор.
Шантарские острова, национальный парк - архипелаг в Охотском море - одно из самых удивительных уголков нетронутой природы pic.twitter.com/Kn8HLxs81F
— Епанчинцева Татьяна (@tepanchinceva) March 3, 2018
Рт Дежњов је на четвртом месту.
„То је мрачно, лепо, сивкасто-плаво место са високим стенама и плажама прошараним костима китова“, наведено је у чланку.
Следећи на списку портала је национални парк „Ступови Лене“.
„Реч је о стенама високим 200 метара које су окружене густом шумом и надвијају се изнад обала 'стаклене' реке Лене. То је невероватан призор“, пише аутор.
Према његовим речима, Ступови Лене су током лети и јесени окружени цветним лидадама и на сунцу добијају црвене и златне нијансе, а зими је река замрзнута, због чега пејзаж постаје „мрачан и драматичан“.
Шесто место заузимају Курилска острва на којима се, према писању портала, могу видети неке од најређих дивљих животиња на свету.
„Пејзаж је толико великолепан, уз вулканске врхове прекривене бујном зеленом флором која се уздиже из плавих кратерских језера“, наведено је у чланку.
Следећи на листи је историјско-културни регион западу Иркутске области – Тофаларија.
„Тофаларија је кишовита, магловита, непроходна земља шума тајге, дубоких кањона, брзих река и потока“, додаје аутор.
Чарска пешчара је на осмом месту на листи портала. Налази се у Забајкалском крају.
„То је необичан и леп призор – пешчана пустиња окружена руском тајгом, усред зимског пејзажа, са снежним планинским венцем на хоризонту“, тако је описана Чарска пешчара.
Портал наводи да у њеној околини има много тога интересантног за проучавање, на пример ледене пећине, језера и локална села.
На деветом месту је Комијска прашума. Према речима аутора, то је једно од највећих шумских земљишта на свету, на којем кристално чисте реке вијугају кроз бескрајна пространства бора, смрека, јеле и ариша.
Бајкалско језеро је на последњем месту.
„Преко 1.600 метара дубоко, дуго више од 600 километара и старо око 25 милиона година – језеро Бајкал би могло да буде највећи 'водени' представник дивље природе у свету“, наведено је у чланку.
Према писању портала, ово мистично место се зими претвара у залеђену „земљу чуда“ од испуцалог и извајаног леда.
Прочитајте још: