Црногорски премијер Здравко Кривокапић рекао је да је Влада учинила све да на законит начин реши питање „Монтенегро ерлајнса“ и да се за раднике компаније интензивно тражи решење.
У међувремену, сасвим изненада након објаве министра за капиталне инвестиције Младена Бојанића да су у случају „Монтенегро ерлајнса“ (МА) Влади „свезане руке“, те да нема никаквих законских могућности да и даље помаже националну авио-компанију, црногорска Влада добила је понуду од компаније „Савана“ Веселина Мијача о преузимању МА за један евро, с тим да се отпишу њени дугови према државном буџету.
У том контексту нарочито је интересантно образложење које је бизнисмен Мијач дао медијима зашто је спреман да преузме црногорску националну авио-компанију којој без државних гаранција више нико не жели да да кредит, и која је према званичним подацима само у протеклих пет година пријавила минус у пословању од 80 милиона евра.
Мијач, наиме, наводи да је „вријеме је да се окупе процрногорске снаге и да обране независност Црне Горе“, иако из овога никоме није јасно по којој финансијској рачуници и бизнис плану он намјерава да постави на ноге МА.
Такође веома су упадљиве отровне стрелице које бивши министри из Владе Душка Марковића одапињу ка новој црногорској Влади само због чињенице да ће сада „Ер Србија“ ни крива ни дужна профитирати из овакве ситуације, па је српска компанија због повећане тражње објавила да је повећала капацитете путовања између Србије и Црне Горе увођењем седам додатних летова и промјеном типа авиона.
„Шта ће нам наша кад имамо туђу компанију, њеног конкурента, која је ту да прискочи у ‘помоћ’ преузимајући преко ноћи најисплативије линије, директно ударајући у темеље наше економске независности?! Без економске, нема ни политичке независности. ‘Ослободилачки’, нема шта“, навео је на твитеру бивши министар просвјете у Влади Душка Марковића, Сеад Шеховић.
Наравно, оно што се и из авиона може видјети јесте да је бивша власт — а нова опозиција, намјерила да до краја, колико је у њеној моћи, заигра на карту раздора и међудруштвених подјела, потенцирајући причу о наводној угрожености Црне Горе од Србије.
Бивша власт довела „Монтенегро ерлајнс“ у безизлазну ситуацију
При томе се потпуно пренебрегава ко је МА довео у безизлазну ситуацију, или пак подрио саме темеље економске независности Црне Горе направивши спољни дуг реда величина четири милијарде. То је констатовао и потпредседник црногорске Владе Дритан Абазовић, који је поручио да „Монтенегро ерлајнс“ није идентитетско, већ економско питање, те да су ту државну компанију сахраниле Владе Мила Ђукановића и Душка Марковића, и бахати менаџмент.
Такође, чини се да се и врло тенденциозно пренебрегава чињеница да нова Влада не гаси „Монтенегро ерлајнс“, већ да само нема никакву законску могућност да га и даље помаже.
Да посла нису у потпуности чиста примјетиле су и друге авио-компаније из Европе, па је ирски „Рајан Ер“ 4. децембра предаo притужбу Европској комисији (ЕК) против Црне Горе, тврдећи да је Влада ове године давала новац МА и мимо суме од 43 милиона, колико је авио-превознику уплаћено кроз спорни посебни закон о МА. Укратко, дугогодишња вишемилионска помоћ МА опасно је запријетила да заустави европске интеграције Црне Горе, јер се континуираним помагањем националном авиопревознику директно крше ЕУ правила о конкуренцији.
Због свега из Владе Црне Горе је у четвртак објављено да због европских правила и домаћих закона о државној помоћи више ниједан евро држава не може уплатити „Монтенегро ерлајнсу“, а један од модела кроз који ће се компанија гасити је неминовни стечај, који може да затражи било ко од више десетина повјерилаца.
Такође, влада премијера Здравка Кривокапића најавила је оснивање нове компаније, које би трајало од шест до девет мјесеци.
Та компанија би могла бити у потпуности оперативна тек 2022. године.
Прочитајте још:
- Огласила се Ер Србија поводом обуставе летова Монтенегро ерлајнса
- Последњи лет „Монтенегро ерлајнса“, из Тивта за Подгорицу /видео/
- "Ер Србија" повећала капацитете на релацији Србија - Црна Гора