„Надам се да ће клиничка испитивања почети на јесен, прва и друга фаза испитивања. За добијање антитела користе се разне технологије којима би се добио клинички препарат. Имају мало другачија својства. Које својство ће бити боље и који ће лек имати предности у односу на технологију, никада не можемо унапред рећи. Једино што тврдим је да, ако то радите озбиљно и темељно, а ово је једини начин на који то морамо да урадимо, онда би требало да развијемо овај лек користећи неколико технологија одједном, што се и сада ради“, рекао је Гинцбург.
Одговарајући на питање о могућим ризичним групама за такав лек, експерт је навео да „за то служе клиничка испитивања“.
Према његовим речима, руски препарат за лечење короне на бази антитела примењиваће се као инфузија, а очекује се да се његов ефекат појави кроз 7-10 дана.
„То није инјекција, већ је у виду инфузије - болесницима се уводи интравенозно. Уводи се једнократно током сат - сат и по времена, а у којим интервалима и колико пута треба уводити - то је оно што моји сарадници знају! Конвенционална антитела брзо излучују бубрези. А запослени у институту 'Гамалеја' знају како да направе таква антитела да она циркулишу у крви 7-10 дана, или чак и дуже. То ће се већ називати леком“, рекао је Гинцбург.
Он је додао да, уколико се прогнозе обистине, биће довољно „једна, највише две инфузије“.
„Од тренутка заражавања, када човек почне да болује, он прима такав препарат који неутрализује вирус. У року од седам до 10 дана код особе почињу да се развијају сопствена антитела. Када почну да се формирају, наравно, он почиње да се опоравља. И због ових антитела издржао је док није развио сопствена, у томе је поента“, објаснио је Гинцбург идеју лечења препаратом на бази антитела.
У новембру је Гинцбург саопштио да Центар развија лек против ковида на бази антитела. Тада је изразио наду да ће лек бити регистрован за око годину дана.
Раније је лист „Стрејт тајмс“ објавио да је лек за лечење америчког председника Доналда Трампа од ковида 19 развијен на основу узорака крви тројице Сингапураца који су прележали вирус корона.
Национални центар за заразне болести Сингапура одговорио је на захтев америчке компаније „Регенерон“ за сарадњу, али без полагања права на интелектуалну својину за лечење. Према извештајима Националног центра Сингапура, компанија је у почетку тражила да одабере до 20 пацијената који су прележали ковид 19 и Центар је одабрао петоро људи, након чега је „Регенерон“ рекао да постоји довољно узорака за развијање лека са антителима.
Прочитајте још: