Страшне сцене српског села разореног земљотресом: Багери нашли тела оца и сина под рушевином /видео/

© AP Photo / AP photoЗемљотрес у Хрватској
Земљотрес у Хрватској - Sputnik Србија
Пратите нас
Мајске Пољане, српско село у близини Глине, најтеже је погођено земљотресом који је погодио Хрватску. Нема куће која није уништена или оштећена, петоро људи је погинуло, а багери су нашли тела оца и сина који су затрпани у рушевини.

У месту од 195 становника потврђено је да је петоро погинулих, а село, у коме три четвртине мештана чине Срби, изгледа апокалиптично.

Како пише „Јутарњи лист“, многе куће су срушене, нема оне која није прилично оштећена, а и куће које споља изгледају да су у добром стању, изнутра су - преполовљене.

Сеоски дом, у ком су некада били продавница и пошта, сада је само гомила шута.

Мештани кажу да је после првог потреса у понедељак све било мање, више у реду, санирали су оштећења, а онда је нови потрес сравнио све са земљом.

У селу је погинуо 20-годишњи младић, испод једне од рушевина багери који су копали пронашли су тела погинулих оца и сина, за неколико мештана још се трага, било је и оних који су извучени живи из срушених кућа.

​Мештани, међу којима има и беба, спавали су у аутомобилима, јер нису могли у срушене и оштећене куће.

Милорад Пуповац, председник Српског народног већа у Хрватској, казао је да међу жртвама земљотреса има двоје Срба и једна девојчица из мешаног српско-хрватског брака, која је била и прва идентификована жртва потреса.

„Од седам жртава земљотреса, пет је идентификовано у Мајским Пољанама на подручју града Глине, од тога су двоје досељених Хрвата из БиХ и један насељени Хрват из других делова Хрватске, као и двоје Срба - један младић и један старији човек“, рекао је Пуповац.

Седма жртва, како је рекао Пуповац, јесте оргуљаш који је пронађен у рушевинама жупне цркве Св, Николе и Вида у Жажини.

„Што се тиче штета, у неким подручјима су штете велике, као што су Мајске Пољане и сам град Глина, као и град Петриња и поједина села на подручјима града Петриње, Сиска, Костајнице и нешто мање Двора на Уни“, навео је Пуповац.

​Када је реч о српским институцијама, највећа је штета на парохијском дому СПЦ у Петрињи, где је, како је навео Пуповац, пре пар година завршена обнова здања старог 250 година, у којем је била парохијска кућа.

„Унутра је била и капела. То мора да се сруши јер је толико уништено, сада се спасавају матичне књиге и вредна јеванђеља“, прецизирао је Пуповац.

Прочитајте још:

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала