„Нуклеарна електрана Кршко, постројење из 1981. године, пројектована је да ради највише 40 година. Због тога мора најкасније 2023. године да се обустави његов рад. Не смемо гледати скрштених руку продужење рада“, поручује секретар за екологију аустријске покрајине Штајерске Урсула Лакнер.
Каже и да је актуелни земљотрес показао још једном потребу да се угаси нуклеарка, пренео је Танјуг писање аустријских медија.
И поред бројних разговора и захтева Аустрије, Словенија није до сада желела да „искључи“ Кршко. Напротив, према писању аустријских медија, Словенија намерава да продужи век електране, а у плановима је и изградња другог блока.
„Били смо сведоци стравичних слика из Чернобиља, али и Фукушиме. Зато се надамо да ће одговорни у суседној Словенији одустати од својих намера продужења рада Кршку“, подвукла је она.
И Зелени Штајерске подржавају овај став и оцењују да застарела нуклеарка у суседству нема будућност.
„Планирано продужење рада до 2043. године је неприхватљив ризик“, нагласила је шефица посланичког клуба Зелених Сандра Краутвашл.
Она је истакла да до сада није ниједна нуклеарка толико дуго радила, а Кршко већ данас има велике недостатке.
„Учесталост потреса су довољан повод да се реактор једном заувек угаси. Посебно због чињенице да се овај земљотрес могао јасно осетити и код нуклеарке Кршко и само је питање времена када ће настати штета на њој“, поручује шеф посланичког клуба Слободарске партије Аустрије (ФПО) у Штајерској Марио Кунасек.
Нуклеарна електрана „Кршко“ привремено је зауставила рад због потреса у околини Петриње, удаљене 80 километара од електране, али је касније поново укључена пошто оштећења није било.
Аустријски званичници тражили су затварање „Кршког“ и после земљотреса у Загребу, који се догодио у марту.
Председник аустријске покрајине Корушка, која се граничи са Словенијом, Петер Кајзер тада је указао је на забринутост грађана због нуклеарке „Кршко“, која се налази на трусном подручју.
„Овај пут је све протекло добро, али шта ће се догодити код следећег земљотреса? Иако можда неће доћи до ситуације као у Фукушими, опасност, неизвесност је стално присутна због застарелог реактора у „Кршку“. Због тога је без алтернативе што бржи прелаз на алтернативне изворе енергије“, рекао је тада Кајзер и додао како очекује од ЕУ одговарајуће ригозорне мере и помоћ свим државама које одустају од нуклеарне енергије.
„Надам се да не мора доћи до катастрофе и хиљаде жртава пре него што европска политика спозна да је њен приоритетни задатак да штити грађане, и не жртвује њихову здравље због интереса било којих концерна“, поручио је Кајзер.
Прочитајте још:
- Две земље бивше Југославије граде још једну нуклеарну електрану?
- „Одлука скандалозна“: Хрватска не одустаје да одлаже отпад из „Кршког“ уз границу са Српском
- Призори уништења: Снимак из ваздуха Петриње разорене земљотресом