„Како ће то (санкције) утицати на наша предузећа, па, рећи ћу овако, ми ... формално, ‘Роскосмос’ није под санкцијама, али дефакто је већ одавно“, рекао је Рогозин за телевизију „Русија 24“.
У децембру је на сајту америчког Министарства трговине објављен санкциони списак на који су први пут стављена предузећа „Роскосмоса“: Ракетно-космички центар „Прогрес“ (производи ракете „Сојуз“) и главни научни институт државне корпорације ЦНИИмаш (укључује и Центар за контролу мисија).
Увијени одговор директора агенције НАСА на Рогозиново писмо
Рогозин сматра да је одговор директора НАСА Џима Брајденстајна на његово писмо у вези са америчким санкцијама предузећима руске државне корпорације увијен, што, између осталог, може указивати на намеру САД да смање своје учешће у међународним свемирским програмима.
„Стигао је, како дипломате говоре, увијени одговор: и да, ми подржавамо извозну контролу коју је објавила наша влада, а с друге стране залажемо се за заштиту вредности МСС-а“, рекао је Рогозин.
Он је истакао да има утисак да се „наше америчке колеге воде политиком укидања међународних програма. Раније смо се надали да ће свемир остати изван политике, али он не може да остане ван политике. Свемир и свемирска сарадња су суштина политике, тамо све се одражава“, сматра Рогозин.
Према његовим речима, то укључује демонстрацију технологије, месечеву или орбиталну трку.
„Ко ће први полетети, ко ће више урадити. Ово је у суштини демонстрација технолошких мишића“, додао је Рогозин.
Он је приметио да „Роскосмос“ види да, све док Међународна свемирска станица буде радила, сарадња ће се наставити.
„У другим областима видим да су ствари, нажалост, кренуле ка смањењу ове сарадње“, закључио је директор „Роскосмоса“.
Директор руске свемирске агенције „Роскосмос“ Дмитриј Рогозин упутио је почетком децембра писмо директору НАСА Џиму Брајденстајну у вези са америчким санкцијама предузећима ове државне корпорације.
Прочитајте још: