Планирано је да сезона почне још 18. децембра, али је отварање померено недељу дана због временских прилика. Међутим, и од тога постоји бенефит — туристи су у прилици да дочекају отварање стаза и Нову годину готово истовремено. Власти предвиђају да ће током празника Сочи посетити око 260 хиљада гостију.
У скијалиштима „Рози Хутор“, „Красној Пољани“ и „Гаспрому“ редовно се дезинфикују кабине жичара, свуда може да се обави тестирање на вирус корона, постављена су средства за дезинфекцију и чине све да спрече гужву.
„Сада су и Руска агенција за фитосанитарни надзор (Роспотребнадзор) и Министарство здравља Крајснојарске области извршили процену и утврдили стопостотну спремност - у граду је епидемиолошка ситуација мирна“, објаснио је градоначелник Сочија Алексеј Копајгородски.
Међутим, за три скијалишта нису заједничке само мере безбедности. Људи скијају уз један „ски-пас“: сезонски, једнократни или вишекратни (од два до осам дана узастопно).
То је погодно и са становишта смештаја, јер су туристи у могућности да бирају било који хотел. Цене у хотелима са две или три звездице се крајем децембра крећу од 3.200 рубаља по дану (око 35 евра).
Чак је и пре сезоне вредело попети се на врхове зарад импресивних погледа и одличних фотографија. Ако време у подножју није погодно — кабинска жичара ће одвести туристе иза облака. Сва скијалишта такође имају системе за производњу вештачког снега, али они раде само на температурама испод нуле.
„Роза Хутор“ ове године слави десету годишњицу рада. За последњу суботу у години била је испланирана забава са уличним оркестром и ватрометима.
„Претпостављамо да ће ове године бити 10 одсто више гостију у зимском периоду. Током целе сезоне угостићемо 800 хиљада људи“, изјавио је директор одмаралишта Александар Белокобилски.
У „Красној Пољани“ је покренута зелена стаза за почетнике са вучном жичаром, проширено је скијалиште ван стаза и отворена фарма ирваса. До септембра прошле године, одмаралиште „Краснаја Пољана“ звало се „Горки град“.
У „Красној Пољани“ налази се и „Казино Сочи“ за све оне који су спремни да окушају срећу и на том месту. А таквих има доста - за непуне четири године објекте казина је посетило око два милиона гостију.
Отварање сезоне скијања мења живот не само на планинама, него и на обали. Многи туристи комбинују активан одмор са шетњама и излетима.
Генерално, Сочи се састоји од четири градска округа. Лазаревски округ је наудаљенији од зимских одмаралишта, а Адлерски — најближи. Ту се налази аеродром. Готово читав Хостински рејон заузимају санаторијуми. У Централном има највише историјских знаменитости и објеката са разгледница, као што су Морска станица, Зимски театар, Музеј уметности у Сочију, Ривијера и други.
Парк „Ривијера“ основан је крајем 19. века и заузима територију преко 14 хектара. Тренутно је у току модернизација парка која ће трајати две и по године. Главни улаз у „Ривијеру“ је најпопуларније место за фотографисање. На зиду високом осам метара налази се јарко црвена композиција са портретом Лењина, која је настала пре 40 година у чест 110. годишњице лидера. Парк има свој кеј који се тренутно реновира. Плаже у сва три округа Сочија су камените и прилично уске, шљунак се увози. Само Адлерски рејон има широку и природну плажу.
Занимљиво је да чак и крајем децембра у приобалном делу Сочија има много зеленила. Понегде цвета мушмула, најближи сродник дуња и крушака.
Температура ваздуха је десетак степени, отприлике исте је и вода у мору — понеко се чак и купа у њој!
Прочитајте још: