Џордан је тужио кинеску компанију „Ћиаодан спорт“ због тога што је његово име преведено на кинески користила у својој земљи.
Његов правни тим је инсистирао на томе да је поменута компанија свесно покушавала да обмане своје купце користећи Џорданово име и бренд.
Суд у Шангају је недавно пресудио у корист кошаркашке легенде, која је од свега тога добила тек 46.000 долара за „претрпљену емотивну штету“ и 7.600 долара за правне трошкове.
Иако износи као такви нису мали, сигурно је да их Његово летеће височанство, како поједини љубитељи кошарке називају Џордана, неће сматрати задовољавајућим, поготово зато што, према Форбсу, вреди 1,6 милијарди долара.
Ипак, поред финансијске накнаде, поменута компанија ће морати да престане да користи име „Ћиаодан“ – буквално Џорданово име написано на кинеском.
That reminds me the trademark lawsuit between Michael Jordan and the copycat Qiaodan Sports in China. Lessons should be learnt when doing business in China pic.twitter.com/IdAw2dhwfD
— Venus (@VVSOVV) October 8, 2019
Такође ће морати да се јавно извини потрошачима и да у саопштењу јасно каже да ни на који начин није повезана са славним кошаркашем.
„Ћиаоданов“ лого чини силуета кошаркаша који је у скоку, што је јако слично, малтене идентично логоу који Џордан (односно „Најки“ као власник) користи у истоименом бренду.
„Ћиаодан спорт“ је основан 2000. године и има скоро 6.000 продавница широм Кине. Више од 200 направљених производа уско је повезано са Џорданом, укључујући и 12 захтева за заштитни знак поднесених током прошле године.
Мајкл Џордан је против ове компаније од 2012. године поднео чак 80 тужби, а тек сада успева да види прве крупније кораке у борби против кинеских плагијатора.
Прву мању победу Американац је однео 2016. године, а приликом једног суђена је тужена страна изјавила да је „Џордан“ само једно обично име које је веома често на западу.
China's Supreme People's Court made its final judgment on Michael Jordan's claim against China's sports brand 'Qiaodan' (Jordan). It held that Michael Jordan's rights have been infringed by the Chinese brand, and ordered the trademarks registered by the sports brand cancelled. pic.twitter.com/TVQkNYDwLB
— Galza G (@Gallant_GUO) April 8, 2020
Кинеска компанија се „закопала“ јер је користила и Џорданов број 23, али и имена његове деце приликом маркетиншких кампања.
Иако је Џордан однео битну победу крајем 2020. године, те „Ћиаодан“ више неће моћи да без дозволе користи његово име, легендарни кошаркаш ипак неће остварити потпуна права на свој лик и дело у Кини.
У Кини постоји закон према којем се жалбе на трејдмаркове, односно заштитне знакове, могу поднети у року од пет година, а многе „Ћиаоданове“ ствари су добиле то одобрење пре више од поменутог периода.
Мајкл Џордан се није огласио о целој ситуацији.
► Шампионска математика Душка Вујошевића /видео/
► Бивши директор Звезде за Спутњик о странцима у српским клубовима, Радоњићу, новом Кукочу
► Партизан добио новогодишњи поклон у Сплиту – старог Огњена Јарамаза! /видео/