Асанжова ванбрачна супруга Стела Морис изјавила је да је пресуда „победа за Џулијана и победа правде“, али је истакла да победа није потпуна док се он не врати кући.
„Драго нам је што је суд признао озбиљност и нехуманост онога што га може чекати у Сједињеним Америчким Државама“, изјавила је Морисова. Притом је забринута због одлуке америчке стране да уложе жалбу на пресуду лондонског суда.
Шеф Међународног комитета Савета федерације Константин Косачов је поздравио одлуку британског суда.
„Истина, помало је чудно образложење судије која се позвала само на склоност Асанжа ка самоубиству“, додао је руски сенатор.
Према његовом мишљењу, Велика Британија је требало да објасни своју одлуку тиме што је немогуће изручивати оптужене земљама у којима се примењује смртна казна.
Косачов сматра да ће Вашингтон покушати да оспори лондонску пресуду и помоћу политичког притиска.
Председник и члан извршног комитета руске Асоцијације за међународно право, правник Анатолиј Капустин, са своје стране, сматра да амерички суд неће журити када је реч о улагању жалбе на одлуку британског суда и да то може потрајати и годину дана. Како је рекао, постоји много фактора који утичу на брзину доношења одлуке.
„Са једне стране, то није држављанин Британије, а са друге - он је Аустралијанац. Ту делује политичко-психолошки моменат. Поред тога, у току је велики покрет против његове екстрадиције међу либералном интелигенцијом“, рекао је Капустин.
Поред тога, поступци за изручење трају дуго, подсећа правник.
„С обзиром на то да постоји могућност да се особа брани пред Европским судом за људска права, мислим да ће то трајати најмање две или три године“, сматра Капустин.
Бивши амерички обавештајац Едвард Сноуден подржао је одлуку лондонског суда.
„Нека се све заврши на овоме“, написао је Сноуден на Твитеру.
Let this be the end of it. https://t.co/d9GDima1PA
— Edward Snowden (@Snowden) January 4, 2021
Огласио се и бивши репортер „Гардијана“ Глен Гринвалд који сматра да је британски суд подржао већину тачака оптужнице против Асанжа, али да га није испоручио Америци само због ризика да не изврши самоубиство.
„То није победа слободе медија. Управо супротно – судија је јасно ставила до знања да постоје основе за кривично гоњење Асанжа због публикације из 2010.“, написао је новинар на Твитеру.
This wasn't a victory for press freedom. Quite the contrary: the judge made clear she believed there are grounds to prosecute Assange in connection with the 2010 publication.
— Glenn Greenwald (@ggreenwald) January 4, 2021
It was, instead, an indictment of the insanely oppressive US prison system for security "threats."
Посланик аустралијског парламента Ендрју Вилки рекао је да је одлука суда сјајна и позвао је САД да искључи могућност подношења жалбе, а британског премијера да ослободи Асанжа.
„Премијер Аустралије треба да му дозволи да се врати кући као слободан човек. Асанж је одувек био херој, а не зликовац“, написао је он на Твитеру.
Great news from London - Julian Assange’s extradition to US denied by UK court. US President must rule out an appeal. UK PM must release him. And Oz PM must allow him to return home a free man. Assange was always the hero, not the villain #auspol #politas #FreeAssange
— Andrew Wilkie MP (@WilkieMP) January 4, 2021
И организација „Амнести интернешнал“ подржала је одлуку суда да не изручи Асанжа Америци.
Председник Мексика Андред Мануел Лопез Обрадор изјавио је да ће земља пружити Асанжу политички азил.
„Наложићу министру спољних послова да припреми одговарајућу документацију како би затражили од Велике Британије прилику да ослободи господина Асанжа“, рекао је председник.
Прочитајте још: