Вершињин је подсетио да су се либијске стране на Форуму либијског политичког дијалога у Тунису договориле да одрже опште изборе у децембру 2021. године.
„Полазимо од чињенице да главну одговорност за доношење таквих важних одлука и, што је још важније, за њихову реализацију, сносе сами Либијци. Такве одлуке треба развијати у оквиру националног дијалога са што ширим спектром учешћа либијских политичких снага, укључујући команданта Либијске националне армије Халифе Хафтара и присталице Муамера Гадафија. Другим речима, ако огромна већина Либијаца сматра да је неопходно да се избори одрже на време, тако треба и да буде“, рекао је Вершинин за Спутњик.
Он је нагласио да су „Уједињене нације, несумњиво, позване да играју своју улогу пружајући могућу техничку и организациону помоћ уз поштовање суверенитета земље“.
„Истовремено смо уверени да избори нису сами себи циљ, већ морају бити укључени у контекст виталних реформи које су Либији потребне да би постигла истинско национално помирење, сачувала јединство земље и формирала ефикасне владине органе“, додао је заменик министра.
Ситуација у Либији
Након свргавања и убиства Муамера ел Гадафија 2011. године, у Либији је почела политичка криза. Тренутно је у земљи двовлашће. Парламент који је изабрао народ влада на истоку, а на западу, у главном граду Триполију, налази се Влада националног јединства на челу се Фајезом Сараџом, која је формирана уз подршку Уједињених нација и Европске уније.
Власти источног дела земље раде независно од Триполија и сарађују са Либијском националном армијом Халифе Хафтара, која води дуготрајан рат са милитантима.
Хафтарове снаге покренуле су офанзиву у априлу 2019. године у покушају да заузму Триполи, али је њихова офанзива пропала у јуну, јер су здружене снаге за Триполи, уз подршку Турске, успеле да одбију напад.
Владу националног јединства подржавају Турска и Катар, а Либијску националну армију – Египат и УАЕ.
Прочитајте још: