Упитан да прокоментарише могућност увођења ковид пасоша у Србији пошто се том темом увелико баве многе земље, али и авиопревозници широм света, Сеничић очекује да ће добијање ковид пасоша бити могуће и на основу ПЦР теста, серолошког, брзог теста...
Оцењује, у изјави за Танјуг, да би уз ПЦР тест или вакцинацију, на одређеном персонализованом кју-ар коду били сачувани подаци, а које би путници носили на телефону, таблету, рачунару, те би увидом у кју-ар код царинска или нека друга контрола омогућила да лице уђе на одређену дестинацију.
Сеничић подсећа да је идеја о ковид пасошима потекла од међународног удружења авиопревозника ИАТА, како би авиопревозници могли да рачунају на већи број путника, што би омогућило и постепени опоравак туристичке индустрије.
Иначе, Међународна асоцијација за ваздушни превоз (ИАТА) представила је недавно „Травел пас“, мобилну апликацију која би требало путницима да помогне да лако и сигурно организују своје путовање поштујући захтеве одређене државе за улазак.
Сеничић, такође, очекује да ће одлука о употреби ковид пасоша бити донета на светском нивоу, а коју ће покренути авиопревозници и развијене земље света, а пре свега Северна Америка и ЕУ.
„Путници који буду желели да путују на ове дестинације би морали да поседују ту врсту пасоша, што омогућава туристичком сектору да настави да ради“, наводи он.
Подсећа да су услови у туризму катастрофални и додаје да се, ипак, нада бољим данима у туристичкој индустрији.
Ковид пасоши би требало да садрже информације о томе да ли је неко прележао корону, да ли је и када радио ПЦР тест и да ли је примио вакцину.
Поједини авиопревозници су већ најавили увођење ковид пасоша као услов за лет у наредном периоду, као на пример аустралијска авиокомпанија Квантас.