„Не желимо да се једног дана пробудимо и откријемо кинеске стандарде у областима као што су вештачка интелигенција и кибернетика. Други велики изазов је стратешка конкуренција Москве и Пекинга“, истакла је дипломата.
Амбасадорка је рекла да је опасна чињеница да би Кина могла да постави правила за будући технолошки развој у овим областима. Она је упоредила ову ситуацију са ширењем нуклеарне технологије 1950-тих година.
Пирсова сматра да је развој Кине „превише ауторитаран“ и да би нове технологије требало да доносе корист „отвореним тржиштима“. Због тога Сједињене Америчке Државе и Велика Британија треба „све да ураде како треба“ да би „отворена друштва“ напредовала и могла да се „супротставе стратешким изазовима Кине и Русије“ након пандемије, закључила је она.
Ситуација са епидемијом вируса корона у Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији и даље је изузетно тешка. Број новооткривених случајева у Сједињеним Америчким Државама се у протекла 24 часа повећао за 229 хиљада, а умрло је 3.775 људи. Дневни пораст забележених случајева ковида 19 у Великој Британији први пут од почетка пандемије премашио је 60 хиљада, а 830 људи је умрло. Од четвртка увече у Енглеској је уведена трећа самоизолација, која се по строгости може упоредити са првом.
Кина је успела да се избори са епидемијом вируса корона захваљујући дисциплинованом приступу државе и грађана земље овом проблему. У земљи нема случајева масовне заразе, а мала жаришта заразе брзо се гасе помоћу циљаних карантинских мера, масовног тестирања ризичних група и праћења кретања грађана.
Председник Русије Владимир Путин изјавио је да руски здравствени систем није био без проблема, али да је успео прилично брзо да одговори на изазове пандемије. Шеф државе је истакао да земља може бити поносна на своје стручњаке. Путин је такође захвалио влади на ефикасном и веома напорном раду током пандемије.
Прочитајте још: