Бесмртни ванземаљац
Дана 10. јануара 2016. године напустио нас је Дејвид Боуви, музичар, глумац, икона. На дан његовог рођења и у знак сећања на петогодишњицу смрти, од 8. до 10. јануара биће стримован Боувијев мјузикл „Лазарус“ путем платформе dice.fm. Прича мјузикла инспирисана је филмом „Човек који је пао на земљу“ из 1976. године који је прославио Боувија у свету филма, а главни лик је ванземаљац заробљен у свету људи. Сценарио је писао чувени ирски сценариста и драмски писац, Енда Волш, а како каже продуцент мјузикла Роберт Фокс, он је брилијантан у портетисању ликова као што је ванземаљац који жели да напусти планету, али не може.
Боуви је био опседнут заробљеним ванземаљцем који је чучао у њему деценијама, а изолованост с једне и слава с друге стране главни су аспекти лика са којима се Боуви идентификовао, сматра Фокс.
Хероји на један дан
Лазарус је био тачка на каријеру Дејвида Боувија. Пре него што је обукао рухо Лазаруса, Боуви је био командант Том, Зиги Стардаст; био је Мршави Бели Војвода, Човек слон, црна звезда. „Музички камелеон“ био је клише који га је пратио. Говорили су да се прилагођавао музичким, па и модним трендовима, креирао свој бренд и крио се иза измишљених ликова.
„Створио је читав мит око себе који је био важан колико и његова музика“ рекао је Ларс фон Трир.
Ко год Боуви заправо био, чињеница јесте да је његова музика обележила нову еру рока, створила под-жанрове попут панка, глема, њу вејва па и електронике. Музичар Моби сматра да без Дејвида Боувија популарна музика не би постојала, а Крис Корнел је учио да пева уз његову музику. Променио је живот Игију Попу, Мадони, чак и Кањеу Весту. То је утицај којим ретко који музичар може да се похвали.
Појавио се из традиције естраде и постао како Иги Поп каже „антитеза инстинктивног рокенрола“. Његова пажљиво одмерена појава наговестила је смрт рокенрола, али и његово поновно рођење.
Од апсолутних почетника до рокенрол самоубиства
Надреална музичка авантура „Лазарус“ осликаће не само ванземаљца чији је одраз Дејвид Боуви у огледалу гледао деценијама – то је уједно бити и одисеја кроз његову музичку каријеру. Од тренутка када нас је први пут повео у свемир са синглом из 1969. године „Space Oddity“ инспирисан Кјубриковом „Одисејом у свемиру“ до последњих синглова, запловићемо кроз његов универзум. Ту се налазе и музичка прича о Мајору Тому, усамљеном човеку који лебди у простору, Зигију Стардасту пропалој рок звезди одевеној у гротескне костиме како објављује крај генерације Вудстока. Ту су и песме које је Боуви написао инспирисан музиком Боба Дилана, „Велвета“, као и песме које је стварао са познатим музичарима попут Мика Џегера и многих других.
Човек који је пао на земљу
Филм „Човек који је пао на земљу“ према новели Волтера Тревиса био је глумачки деби Дејвида Боувија и култно дело научно-фантастичне кинематографије. У улози Томаса Њутона, ванземаљца који се срушио на земљу и нашао се у милости људских порока, Боуви је постао звезда филмског платна и зарадио улоге у филмовима као што су „Лавиринт“, „Глад“, „Баскијат“ у улози Ендија Ворхола, “Престиж“ у којем игра Теслу и многе друге…
Мјузикл „Лазарус“ био је последњи Боувијев пројекат, премијерно приказан у новембру 2015. године. Увелико болестан, уз велике напоре Боуви је присуствовао премијери. Био је то његов последњи дар свету.
Пет година
У сусрету овој тужној годишњици сећамо се и речи песама „Пет година“, „Звездани човек“, „Џин Џини“, „Хероји“ и свих осталих у којима су ванземаљац Томас Њутон, Зиги Стардаст, Мајор Том или чак црна звезда показали да су заиста – бесмртни.