Српски тенисер има најбољи ритерн свих времена, бекхенд му је у сличном рангу, али ништа се не може поредити са његовом способношћу да ментално надјача противника.
Чак је и његов стил игре такав да чешће игра не тако да он пружи свој најбољи тенис, већ да противника онемогући да уради исто.
То му је током богате каријере донело много великих победа, односно преокрета у мечевима које, жаргонски речено, није смео да добије.
Италијански тенисер Матео Беретини је недавно Новака упоредио са Кобијем Брајантом због смирености под великим притиском, а сличних примера кроз прошлост има много.
Из бројних изјава најбољих тенисера света можемо закључити шта је Новакова највећа предност, али једна ствар се увек истицала испред осталих – његова „глава“.
Самим тим је изузетно тешко одредити који Новаков „камбек“ је био најбољи – јер их је било много невероватних и чудесних. Три меча се, ипак, истичу испред осталих. Што због улога, што због начина повратка, што због противника у виду величине каква је Роџер Федерер.
Најскорије смо имали прилику да видимо као осваја пету титулу на Вимблдону, када је 2019. године преокренуо меч против миљеника лондонске публике.
У том мечу који је трајао скоро пет сати српски тенисер је био лошији ривал, па је му је за прву брејк лопту било потребно три сата игре и три и по сета.
Први пример његове менталне снаге је тај што је, и поред лоше игре, у прва два тај-брејка успевао да изађе као победник и избори се за меч у пет сетова.
У последњој деоници меча је показао невероватан карактер када је Роџер направио брејк, сервирао за тријумф и имао 40:15.
Новак се није предао, освојио је четири поена у низу, а онда нешто касније, поново у тај-брејку, ишчупао победу.
На крају – 7:6, 1:6, 7:6, 4:6, 13:12
Швајцарски тенисер му је и раније био „муштерија“, најчешће на УС опену.
Први невероватан преокрет Ђоковић је направио у полуфиналу Отвореног првенства САД 2010. године, када се четврти пут на том турниру састао са Федерером.
У претходна три дуела је доживео поразе, а сви су већ видели Роџера у великом финалу са Рафаелом Надалом.
Федерер је повео са 2-0 у сетовима, али су уследили велики повратак и изједначење, те је победника одлучивао пети сет.
Ипак, Србину је тада понестало снаге и Швајцарац је дошао до 5:4, а затим и до две везане меч лопте на ритерну.
Новак је некако успео да спаси обе, освоји свој сервис гем, а онда брејком докрајчи противника и пласира се у финале после скоро четири сата борбе.
На крају – 5:7, 6:1, 5:7, 6:2, 7:5
Годину дана касније – иста мета, исто одстојање.
Ђоковић и Федерер су се поново састали у полуфиналу УС опена 2011. године, а Роџер је поново имао све у својим рукама. Овог пута и сигурније него пре.
Овог пута Роџер је кренуо одлучније и то му је донело огромну предност од 2-0 у сетовима.
И поред тога, Новак није клонуо духом и наставио је да игра са вером у себе, што му је донело изједначење у сетовима.
Федерер је, баш као и годину дана раније, након изгубљеног четвртог сета заиграо сјајно у одлучујућем i дошао до предности од 5:3.
Швајцарац је сервирао за победу и имао 40:15, а онда је уследио Новаков ритерн винер који је, како је касније признао, одиграо затворених очију.
Федерер је пропустио и другу меч лопту и потпуно „потонуо“, а Новак је освојио четири гема заредом и другу годину заредом доста искуснијег противника послао кући када то нико није очекивао.
На крају – 6:7, 4:6, 7:3, 6:2, 7:5