Наиме, Мајкрософт је патентирао четбот којим управља вештачка интелигенција, а којем је главни задатак да имитира неку особу, рецимо преминулог члана породице или пријатеља.
Иако на први поглед идеја подсећа на нешто из научно-фантастичних филмова, чињеница да можете "поразговарати" с драгом особом и након што она више није ту многима би могла олакшати период туговања, преноси Танјуг.
У Мајкрософту су замислили да четбот функционише у облику апликације за паметни телефон, а да би заиста радио, треба му приступ великој количини приватних и осетљивих информација, попут преписке с неком особом, како би вештачка интелигенција препознала и научила имитирати стил којим је особа писала, речи које је користила и начин на који се изражавала. Као главни извор података спомињу се профили на друштвеним мрежама и апликацијама за дописивање.
С обзиром на то да нам је дигитална присутност на интернету и друштвеним мрежама све јача, вештачкој интелигенцији не би требало да буде тешко да прикупи довољно информација за стварање "виртуелне" особе.
Међутим, поставља се питање да ли би особа која је преминула желела да се њен дигитални живот користи и, рецимо, након њене смрти.
Очигледно је да ће, ако оваква апликација икад заживи, бити потребно опрезно срочити правила коришћења.