Научници са Универзитета у Токију утврдили су старост и локацију најудаљеније познате галаксије у свемиру. Професор Нобунари Кашикава са Одељења за астрономију Универзитета у Токију рекао је да ово није био лак задатак. Астрономи су морали да испитају црвени помак галаксије – начин на који се светлост протеже и постаје црвенија. Што је неки предмет удаљенији од наше планете, то се брже види како се удаљава и постаје све више црвен.
„Посматрали смо ултраљубичасту светлост, јер је то подручје електромагнетног спектра за које смо очекивали да ће наћи црвено померене хемијске потписе. Свемирски телескоп 'Хабл' открио је потпис више пута у спектру ГН-з11. Међутим, чак ни 'Хабл' не може да разреши ултраљубичасте емисионе линије до степена који нам је потребан. Стога смо се обратили савременијем земаљском спектрографу, инструменту за мерење емисионих линија названом МОСФИРЕ, који је постављен на телескоп 'Кек 1' на Хавајима“, рекао је професор Кашикава.
Према резултатима студије објављене у часопису „Нејчр астрономи“, ГН-з11 је од Земље удаљена 13,4 милијарде светлосних година, односно 134 неилионска километра (односно 134, а затим следи 30 нула). Научници кажу да би даља истраживања могла открити родоначелнике галаксије која је емитовала неку од најстаријих светлости у свемиру.