Једна жена из Шпаније тврди да снег који је донела олуја Филомена није прави снег.
На видео снимку који кружи интернетом она узима мало снега са свог балкона и загрева га пламеном упаљача, показујући да се снег не топи, већ постаје црн. Према њеним речима, изгорела супстанца мирише на чисту пластику.
„Као што видите, не топи се, ма колико ватре да му приближим поцрни. И мирише на изгорелу пластику. Знам да је на многим местима пао снег, па то и сами видите ... Ово с*ање што нам шаљу, то је чиста пластика. Стално нас заваравају, проверите то и сами“, каже жена на видео снимку.
Pensabais que no iban a salir los negacionistas de la nieve? Pues también . pic.twitter.com/KtXdrmvpM5
— Estibador (@mundoestiba) January 9, 2021
Многи корисници друштвених мрежа ругали су се у коментарима, а већи број људи је покушао да објасни феномен: према неким наводима, ово је нормална реакција, јер се већина топлоте усмерена ка снежној грудви прераспоређује на целу њену запремину.
Мирис „пластике“ потиче од нечистоћа у гасу из упаљача, а „црни“ снег се појављује због процеса хемијске сублимације, када се материја трансформише из чврстог стања у гас, заобилазећи фазу течног стања.
Sin embargo, en el punto donde la llama impacta de forma más directa, el hielo, al pasar repentinamente de una temperatura muy baja a una muy alta, sufre un proceso bien conocido por cualquiera que haya estudiado física y química en la ESO, que es la sublimación
— Vary el del sombrero 📜🎲🌑 ᚺᚨᛚᛚᚹᚨᚱᚦᚱ ᚲᛚᛁᚠᚱᛋᛋᛟᚾ🔻 (@VaryIngweion) January 9, 2021
Владимир Ђурђевић, експерт за метеорологију, раније је објаснио да је грудва снега пуна ваздушних „џепова“ који упијају воду и то ствара утисак да се снег не топи.
"Као и сунђер, тако и у овом случају грудва једноставно упије већину воде која настане топљењем кристала, што ствара утисак као да се грудва не топи", каже он.
Упаљач би морао јако дуго да се држи на површини грудве да би грудва на крају почела да се топи. Он је објаснио и зашто на грудви остаје црни траг.
Ђурђевић наводи да ни ово није необично - грудва "нагорева" зато што на њеној површини остаје чађ (ланац угљеника као производ непотпуног сагоревања), што се увек дешава када је смањен доток кисеоника, као у овом случају.
Како је навео, да је снег заиста од пластике, као што тврде теоретичари завере, у неком моменту би грудва почела да гори попут пластичне кесе.
(Ово је коригована верзија претходно објављеног чланка)
Прочитајте још: