Иначе, 17. јануар се сматра даном ослобођења Варшаве. Главни град Пољске су ослободиле совјетске трупе као резултат Варшавско-познанске офанзивне операције (14-17. јануара 1945. године). Међутим, градске власти не обележавају годишњицу. Представник градске управе саопштио је да се у Пољској „17. јануар званично не обележава“.
По случаю 76-й годовщины освобождения польской столицы от немецко-фашистских оккупантов Посол России в Польше С.В.Андреев, военный атташе полковник А.Н.Ситников и сотрудники российского посольства возложили венок и цветы на Мемориальном кладбище советских воинов в Варшаве. pic.twitter.com/mKEkd5QH2x
— Russian Embassy, PL (@rusemb_pl) January 17, 2021
С тим у вези, амбасадор Русије у Пољској Сергеј Андрејев изјавио је да званична Варшава не престаје да негира улогу совјетских војника у ослобођењу пољске престонице.
„Одавно говорим да, ако нећете да говорите о ослобођењу, онда причајте о спасењу. Јер, без победе Совјетског Савеза и оних који су тада били заједно са нама, укључујући и пољске трупе – данас на мапи не би било земље попут Пољске. И они, који сада доводе у сумњу ослобођење, не би имали могућности да се упуштају у инсинуације о томе шта је било, а шта није“, рекао је амбасадор.
17 января 1945 г. войска Красной Армии и 1-й армии Войска Польского освободили Варшаву от немецко-фашистской оккупации.
— Russian Embassy, PL (@rusemb_pl) January 17, 2021
17 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej i I Armii Wojska Polskiego wyzwoliły Warszawę spod okupacji hitlerowskiej. pic.twitter.com/zkrEk5NcpZ
Према мишљењу војних историчара, у борбама у правцу Варшаве погинуло је око 200 хиљада совјетских војника. У знак сећања на страдале војнике, у престоници Пољске подигнуто је највеће војно гробље-маузолеј, у којем је сахрањено око 21.500 војника Првог белоруског фронта Црвене армије.
Прочитајте још: