Двадесет седам година након убиства Пабла Ескобара и бекства нилских коња из његовог личног зоолошког врта, постоји стотинак потомака тих животиња који „тероришу језера и реке у земљи“, пише „Телеграф“.
Научници су упозорили да би њихова популација могла да нарасте на 1.500 примерака до 2024. године, јер ниједан грабљивац не може зауставити множење „кокаинских нилских коња“ у дивљинама Колумбије.
„Ови нилски коњи постали су део локалног екосистема и зато нам време истиче“, рекао је владин еколог Давид Ечевери Лопез, додајући да се власти журе да стерилишу животиње.
Еколози тврде да су урин и измет нилских коња токсични и представљају опасност за друге животиње, па чак и за људе. Такође, нилски коњи могу бити врло агресивни према људима који приступе њиховој територији.
Животиње је у Колумбију увезао озлоглашени краљ кокаина Пабло Ескобар ког је полиција убила 1993. године. Власти су тада преузеле контролу над његовим имањем од 7.000 хектара и личним зоолошким вртом, али су најмање четири нилска коња успела да побегну.