После олује „Филомена“, због које је централни део Шпаније био паралисан снегом, многи су схватили да је неопходно да имају лопате. Лопате које се користе у двориштима су велике, па су се сетили руских лопата МПЛ-50, наводи лист.
Руска лопата МПЛ-50 је направљена од челика, компактна је, предвиђена за копање ровова у смрзнутој земљи. Она неколико деценија улази у састав наоружања руских специјалних јединица. Мала димензија од 50 центиметара и оштре ивице чине је идеалном за уситњавање снега и леда.
МПЛ-50 је 1869. године изумео дански официр Мадс Линеман. Она је убрзо постала популарна и почела да се серијски производи. Иако су многе земље биле заинтересоване за њу, једино је Царска Русија признала патент и његовом творцу платила 60.000 рубаља (данас око 78.300 динара) за ауторска права и наручила 30.000 лопата.
Касније је лопата била део наоружања Црвене армије. Захваљујући оштрим ивицама, коришћена је и као секира, а мала тежина и јака конструкција је омогућила да буде идеално оруђе за преживљавање и копање ровова.
Симетрични облик челичног лежишта и баланс тежине чине је добром и за гађање. Ефектни видео снимци руске војске која лопату зарива у дрвеће су јој донели велику популарност.
После пада комунистичког режима лопату су производили и на Западу. Њена цена је 30 евра и налази се у слободној продаји.
У Кини је направљена лопата WJQ-308 која је модификована МПЛ-50. Одликује се покретним лежиштем, које је причвршћено за челични зупчаник. То јој омогућава да се претвори у неку врсту мотике. Осим тога, асиметрична је и са једне стране има зупце па се може користити као тестера. Погодна је да се користи и као чекић, кука и за извлачење ексера. Међутим, кинеска лопата је скупља од МПЛ-50.
Прочитајте још: