Како произлази из документа у који је РТ имао увид један од циљева да се „прошире могућности“ учешћа грађана у привредном животу Косова.
„Наша делатност ће допринети свеобухватном економском расту Косова путем ефикаснијег усаглашавања навика младих и потреба тржишта. Поред тога, то ће допринети стварању простора за активно и конструктивно ангажовање младих у демократским процесима, а допринеће и социјалном јединству“, наводи се у документу.
У америчкој агенцији полазе од тога да је за постизање ових циљева потребно да се утврди чиме су изазвани постојећи проблеми и да се створе услови за изналажење „јединствених и иновационих“ метода елиминисања тих проблема.
Тако, Агенција је за припремну фазу саставила списак питања и обратила се заинтересованим странама да на њих дају одговоре.
Акценат је посебно стављен на то како се могу ојачати везе између научне заједнице, власти, некомерцијалних организација и приватног сектора како би се систем вишег образовања претворио у систем који ће бити главни покретач косовске привреде.
Питања америчке Агенције односила су се и на то на које аспекте система вишег образовања се треба усредсредити „с политичке тачке гледишта“ и ко ће из сфере бизниса и индустрије највероватније бити спреман да сарађује са USAID како би се подигао ниво предавања у образовним установама.
Како је раније саопштено, америчка Агенција разматра могућност да у наредних пет година издвоји пет милиона долара за развој цивилног друштва на Косову.