00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
МИЉАНОВ КОРНЕР
Спира бритком сабљом по српском фудбалу
20:00
60 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
Ауторска емисија Љубинке Милинчић
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Могући и много агресивнији и мање легитимни поступци америчке амбасаде у Русији

© Sputnik / Павел Бедняков / Уђи у базу фотографијаУчесници неовлашћеног митинга присталица Алексеја Наваљног у Москви.
Учесници неовлашћеног митинга присталица Алексеја Наваљног у Москви. - Sputnik Србија
Пратите нас

На реакцију Москве се није дуго чекало – заменик министра иностраних послова Сергеј Рјабков разговарао је са америчким амбасадором Џоном Саливеном и изразио је одлучан протест због коментара америчке амбасаде о митинзима подршке руском опозиционару Алексеју Наваљном.

Коментаришући потезе америчких дипломата који су подстицали незаконите протесте у Москви и другим руским градовима, објављујући провокативне постове на друштвеним мрежама и сајтовима, руски експерти истичу да Русија има инструменте за још оштрији одговор и истовремено објашњавају да реакција у таквим случајевима мора бити пропорционална делу и узимати у обзир политичку реалност. Ипак, они не мисле да је решење протеривање америчког амбасадора из Русије, на шта позивају многи корисници друштвених мрежа, јер би то довело до новог дипломатског рата, а у овом тренутку је, како кажу, много важније решавати друга озбиљна питања, попут судбине Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања, последњег преосталог договора две државе о контроли нуклеарног наоружања, који истиче 5. фебруара.

Руски политиколог и војни експерт Иван Коновалов оцењује да је реакција Москве прилично суздржана, с обзиром на геополитичка дешавања и тешку ситуацију у свету изазвану пандемијом вируса корона.

„Знате, постоји позната изрека која каже: пси лају, каравани пролазе. Не мислим да ће на Западу ово доживети као увреду - то је изрека коју користимо, а одражава ситуацију. Реакција је суздржана, иако се све ово не дешава први пут. Власти на нереде и незаконите протесте који се дешавају у њиховој земљи реагују као и свака друга власт. Шта се догодило у Паризу када су се побунили Жути прслуци, а шта се тек дешава у Америци. О томе се мање прича, а на нас све сваљују. Занимљиво и чудно... Оцена ове ситуације је дата, а оцена је суздржана, јер се свет тресе због ове пандемије, цветања криминала, дешавања у Америци и свега онога што се глобално дешава. Циљ Америке је да пољуља цео свет... У сваком случају, реакција је суздржана и тешко да очекујем другу реакцију - неће је ни бити“, оценио је Коновалов за Спутњик.

Све је део „велике игре“

Експерти истичу да Вашингтон, заправо, подстиче насилне акције у које су укључени малолетници. Раније је америчка дипломатска мисија на својој веб-страници објавила информације о местима окупљања демонстраната и рути митинга. Неколико америчких званичника отворено је изразило солидарност са учесницима незаконитих протеста. Такве потезе америчке амбасаде руски аналитичари квалификују као директно мешање у унутрашње ствари Русије са циљем да онемогуће Москву да води суверену политику и изазову дестабилизацију руског друштва.

Стручњаци не искључују да акције америчке амбасаде могу бити својеврсна „проба дестабилизације“ унутрашње ситуације у Русији, између осталог, и уочи парламентарних избора, који су заказани за септембар ове године. Очекује се да ће се у политици Бајденове администрације посебан акценат ставити на такозвана питања људских права и извоз „њихових демократских вредности“.

Стручна јавност истиче да ће Американци пружати значајну информациону, дипломатску, технолошку и финансијску подршку организаторима такозваних „мирних акција“. Иако се, као што су показали и догађаји од 23. јануара, иза тога скривају покушаји дестабилизације друштвено-политичке ситуације.

Коновалов истиче да све ово што се дешава треба посматрати у контексту „велике игре“, која је давно започела и то у оном тренутку када је започела жестока и опасна конфронтација Русије и Запада.

„Било је различитих периода у нашим односима, али у последњих седам година дошло је до жестоке конфронтације. Због тога, све ово треба посматрати само у контексту заоштравања односа и као покушај стварања одређене, негативне слике о Русији. Oвде постојe и неки одређени циљеви, а о томе сведочи и чињеница да је Запад, на челу са САД, појачао своје присуство око руских граница и да је политика санкција све оштрија и оштрија. Погледајте колико ствари користе против Русије, у контексту општег сукоба. Тако да се и ово што се догодило око протеста уклапа у општу схему ове ситуације“, каже Коновалов.

Протести, револуције, ратови - америчко масло

Говорећи о улози америчке амбасаде у Русији у организацији протеста у Русији, Коновалов напомиње да не треба спекулисати, али да има индиција да иза свега стоји Вашингтон.

„Чињеница је да све историјско и моје лично искуство – а видео сам много револуција, ратова и тако даље – указује на то, јер до сада нисам видео ниједну акцију ове врсте која није била унапред организована. Увек је очигледно да је то организовано, а уосталом и видело се да није било спонтано. Тешко је да говоримо о умешаности наших „западних колега“, јер су за то потребни озбиљни докази, али очигледна је реакција америчке стране, која је пре свега била предвидљива, а потом је и уследила врло брзо. То сугерише да су коментари од стране Американаца већ били унапред припремљени, да је већ било формулисано шта ће рећи, како ће рећи и слично. Не само они, већ и њихови савезници, који обично само следе ту политику и преносе америчке изјаве, преводећи их на своје језике“, каже Коновалов.

Александар Шпунт, генерални директор Института за инструменте политичке анализе, истиче да се не треба бавити инсинуацијама, али да не треба ни занемарити улогу америчких амбасада у организацији протеста у целом свету, од Хонгконга до Блиског истока.

„Требало би напоменути да за време претходне администрације америчка амбасада у Москви није дозволила себи потпуно нелегитимне и незаконите радње на руској територији. Свакако, на то утиче велика снага руске државе. Али с разлогом верујемо да ће се представништво америчке државе у Русији променити појавом Бајденове администрације. Тешко да ће задржати исти формат и исто особље које је било за време Трампа, јер се Бајденов однос према Русији веома разликује од Трамповог, закључио је Шпунт.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала