Тог несрећног дана, поред Кобија су погинули и његова ћерка Ђиана и још укупно седморо особа.
Од тог дана, барем што се америчке кошарке тиче, ништа није исто.
Ко је био Коби Брајант и зашто је био баш толико битан?
It’s been a year and it still doesn’t feel real.
— Complex Sports (@ComplexSports) January 26, 2021
Rest in paradise Kobe, Gigi, and all the lives lost in the tragic accident. #MambaForever 💜💛 pic.twitter.com/Yp3PqOnMiB
Момак рођен 23. августа 1979. године у Филаделфији директно је из средње школе дошао у НБА лигу, па је зато био биран тек као 13. пик на драфту.
Занимљиво, њега су бирали Шарлот Хорнетси, који су недуго затим послали у Лос Анђелес Лејкерсе, док је на другу страну отишао нико други но Владе Дивац.
Коби током двадесетогодишње каријере није само освајао титуле и лична признања, већ је постао икона и инспирација спорта којим се бавио.
Отишао је у вечност и много пре своје смрти. И тешко да ће се поново родити један „Коби Брајант“.
Током каријере је освојио пет титула са Лејкерсима, у којима је провео целу каријеру, а током тих пет шампионских похода је два пута био МВП финалне серије.
WATCH: Beyoncé paying tribute to Kobe Bryant. #RIPKobe ❤️pic.twitter.com/N3nEITLwhD
— Beyoncé Hub (@theyoncehub) February 24, 2020
На Ол-стар мечу је учествовао 18 пута, а у 11 сезона је биран у најбољи тим сезоне, док је два пута био у трећем најбољем тиму, а у најбољем дефанзивном чак девет.
Био је најбољи стрелац НБА лиге два пута, а чак је успео и да освоји такмичење у закуцавању.
Његови бројеви 8 и 24 су повучени из употребе, а током каријере је постигао 33.643 поена (25 по мечу), 7.047 скокова (5,2) и 6.306 асистенција (4,7).
Са репрезентацијом Сједињених Америчких Држава је два пута био шампион Олимпијских игара – 2008. у Пекингу и 2012. у Лондону.
Једина мрља у његовој каријери су оптужбе за силовање из 2003. године, за које никада није осуђен јер је особа која га је тужила одбила да сведочи и прихватила да се са Брајантом нагоди ван суднице.
On this day in 2020 the world lost an icon.
— BBC Sport (@BBCSport) January 26, 2021
RIP Kobe Bryant 🙏 pic.twitter.com/eS3T0DQFtH
Коби је, веровали или не, успео и да освоји и награду за најбољи кратки анимирани филм 2018. године, за своје дело под именом „Драга кошарко".
Ипак, и поред свега што је освојио и остварио, највећи значај у животу му нису донеле титуле, нити признања... већ његова породица.
Породицу Брајант су тог кобног 26. јануара напустили Коби и Ђиана, а на свету су остали његова жена Ванеса, као и њихове ћерке Наталија, Бјанка и Капри.
Оно што је оставило највећи утисак након Кобијеве смрти је, просто и једноставно, број људи који се огласио после трагичних вести.
Не, нису то били само навијачи Лејкерса и Кобијеви саиграчи и противници.
Јапанско-америчка тенисерка Наоми Осака, неко ко, у принципу, не би требало да има додирних тачака са НБА кошаркашем Кобијем Брајантом, је била једна од оних који су открили на који начин је Коби утицао на њихов живот.
Не зато што је морао, не зато што му је то донело некакву корист, не зато што је то неко тражио од њега.
„Једино што желим је да будем она особа каква је он мислио да ћу бити“, навела је она.
Naomi Osaka wears a Kobe Bryant jersey after advancing to the finals of the US Open. 💜💛
— theScore (@theScore) September 11, 2020
(🎥: @espn) pic.twitter.com/kUc01iYMmL
Новак Ђоковић није крио да је био близак пријатељ са Брајантом, којем је посветио победу на Аустралијан опену прошле сезоне.
„Он је један од највећих спортиста свих времена. Инспирисао је и мене и многе друге. Имао сам ту срећу да имам сјајан однос са њим, увек је био ту за мене када ми је био потребан. Он је био мој ментор, мој пријатељ...“, причао је Ђоковић.
View this post on Instagram
Богдан Богдановић је изгубио „свог кошаркашког оца“. Лука Дончић и Двејн Вејд, као и већина, нису могли да верују када су чули.
„Побелео сам. Ћутао сам наредна два минута, слушао шта прича, али то није допирало до мог мозга. Када сам дошао кући почео сам да плачем и било ми је тешко да причам са било ким наредних пар дана“, изјавио је Пау Гасол, вишегодишњи саиграч Кобија Брајанта, који је, неколико месеци касније, своју ћерку назвао Елизабет Ђиана Гасол.
Пре три дана била је 15. годишњица меча у којем је Коби убацио 81 поен Торонто Репторсима.
Кобијев менталитет који је пропагирао – „сваки шут који не узмеш је шут који си промашио“ – је заувек остао уклесан у размишљање свих кошаркашких звезда.
Коби Брајант је био инспирација. Био је већи од спорта којим се бавио, чиме не може да се похвали много људи.
Био је један од оних који из сваке грешке у животу желе да извуку поуку и сутрадан буду бољи. Једна од оних који је сањао немогуће - и баш због тога успевао исто и да оствари.
Црна мамба је 26. јануара 2020. године погинула у хеликоптерској несрећи.
Али, Црна мамба, на један или други начин, никада неће бити стварно мртва. Јер легенде никада не умиру.