На новој ознаци налазе се редизајнирани подаци о класи отпора котрљања и перформансама кочења на мокром, док је ниво буке означен бројем децибела и словима А, Б или Ц.
Новина је и што корисници могу да приступе додатним информацијама о изабраном пнеуматику у ЕУ бази података скенирањем кју-ар кода на налепници која иде уз гуму, пренео је Танјуг.
Линк са кода води до базе података ЕПРЕЛ (Европски регистар производа за енергетско означавање), која садржи информативни лист о производу.
Кју-ар код показује све вредности на ознаци за одређени пнеуматик, као и почетак и крај производње тог модела.
Још једна нова карактеристика односи се на два пиктограма у дну налепнице, познатим и као тест пахуљице и пнеуматик без клинова, који су потврда да је реч о гуми са бољим приањањем на снегу и леду, у складу са новим ИСО стандардом.
Уз стандардну ознаку предвиђена је и могућност постављања симбола који се односе на тешке снежне услове (3ПМСФ), односно приањање на залеђеним путевима (само за пнеуматике Ц1).
Вест је и да ће од маја информације на ЕУ налепницама морати да буду доступне и за пнеуматике за тешка комерцијална возила (класа Ц1, Ц2, Ц3).
На новој налепници класе А-Ц остају исте. Када је реч о пнеуматицима Ц1 за аутомобиле и Ц2 за комби-возила, пнеуматици који су раније били сврстани у класу Е због отпора котрљања и приањања на мокром сада ће бити сврстани у класу Д (која је претходно била неупражњена), док ће гуме које су раније биле сврстане у класе Ф и Г бити сада у оквиру класе Е.
Нова ЕУ ознака на пнеуматицима ће омогућити потрошачима и да изаберу пнеуматике с ефикаснијом потрошњом горива, што може довести до значајних уштеда, а које се огледају у трошковима и емисијама.
Прочитајте још: