00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ДОК АНЂЕЛИ СПАВАЈУ
16:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
17:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
21:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
ОРБИТА КУЛТУРЕ
Кад ликови из романа одлуче да убију писца
16:00
120 мин
МИЉАНОВ КОРНЕР
Очекујем експлозију медаља у атлетици, Ивана није рекла последњу реч
20:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Навали народе: Украјина на распродаји
21:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Рат на даљинско управљање: Руска војска масовно купује борбене роботе

© Sputnik / Maksim Blinov / Уђи у базу фотографијаРоботизовани систем „Уран-14“
Роботизовани систем „Уран-14“ - Sputnik Србија
Пратите нас
Руско Министарство одбране планира да брзо повећа број тешких робота-деминера и робота-ватрогасаца. Већ ове године њихов парк у трупама ће се удвостручити, али куповина на томе неће стати. Моћна техника на даљинско управљање спасиће животе и новац не само у сукобима, већ и у свакодневном животу војске.

Од следеће године почиње масовна куповина војних мултифункционалних роботских система, рекли су за „Известија“ извори из Министарства одбране РФ. Пре свега, говоримо о даљински управљаним уређајима за уклањање мина „Уран-6“ и гашење пожара „Уран-14“.

Начелник инжењерских трупа Оружаних снага РФ генерал-потпуковник Јуриј Ставицки саопштио је да је сада у употреби 14 јединица деминерских система „Уран-6“ и 7 јединица за гашење пожара „Уран-14“. Ове године планирано је да се инжењерским јединицама испоручи још 37 робота ових врста. Такође је говорио о развоју још тежих модела даљински управљаних оклопних возила за уклањање мина.

Руска војска се опрема борбеним роботима

Раније је саопштено да је Министарство одбране донело начелну одлуку да њима опреми не само инжењерске јединице Копнене војске. Добиће их и све јединице сличне намене у морнарици. Први „Урани-6“ су већ ушли у Црноморску флоту.

Од прошле године Министарство одбране је почело да тестира масовну употребу мултифункционалних робота. До десетак различитих возила на даљинско управљање истовремено је било укључено у вежбе за чишћење непријатељског минског поља, углавном су то били „Уран-6“.

Оклопно возило руских мировних снага у Нагорно-Карабаху - Sputnik Србија
Руски мировњаци разминирали више од 400 хектара територије Карабаха /видео/
„Роботи се могу користити и за пробијање непријатељске одбране и за предстражу“, рекао је војни експерт Виктор Мураховски за „Известија“.

„За сада су ограничени на помоћне задатке, односно без употребе оружја, и нажалост, не могу да раде аутономно. А даљинско управљање има своје недостатке. Оператер, који се налази далеко од возила, процењује ситуацију помоћу телевизијских камера. Али оне не дају осећај дубине, запремине и других параметара. Ипак, савремени роботски системи омогућавају ефикасно уклањање мина на терену, спасавање живота војника и уштеду ресурса тешке опреме“.

Што се тиче комплекса „Уран-14“, они се могу користити у арсеналима и складиштима муниције. Поред тога, ови уређаји се сматрају једним од дежурних средстава у парковима технике, местима базирања авиона итд. Такав инструмент увек је на опрезу и може уштедети много новца. А у условима борбених акција ова возила су део одреда за уклањање мина и отклањање последица. Они ће ојачати способности ових елемената борбеног поретка, рекао је експерт.

Пут ка серији

Велике испоруке инжењерских робота породице „Уран“ почеле су 2019. године. До тог периода било их је мало. Ипак, већ у фази истраживачко-конструкторских радова перспективна новина је тестирана не само на вежбама, већ и у реалном уклањању мина. Ту је одмах доказала своју корисност.

Борбени деби за „Урана-6“ догодио се 2014. године. Возило које је пролазило испитивања послато је у Чеченију. Уз његову помоћ, деминери Јужног војног округа уклањали су мине од старих експлозива на делу неприступачне планинске висоравни Бан-Дук Шатојског региона, обављајући радну норму од двадесет људи дневно.

© Sputnik / Said Tsarnaev / Уђи у базу фотографијаГусенични „Уран-6“ је у стању да изврши задатак који раде 20 деминера.
Рат на даљинско управљање: Руска војска масовно купује борбене роботе - Sputnik Србија
Гусенични „Уран-6“ је у стању да изврши задатак који раде 20 деминера.

Већ први прототипови „Урана“ уједињени су у ваздушно-покретну роботску групу, која је постала део Међународног центра за уклањање мина Оружаних снага РФ. Роботи који су фиксирани на специјалним возилима могу се лако транспортовати обичним путевима и на авионима Ил-76 било где у свету.

После тога, роботи-деминери групе интензивно су радили на хуманитарном уклањању мина у сиријским градовима и у Нагорно-Карабаху. У августу 2019. године два „Урана-14“ су пребачена за гашење пожара на складишту муниције у Ачинском региону Краснојарског краја. Тамо су деловали у условима који су изузетно опасни за људе, усред мноштва неескплодираног оружја. У октобру прошле године, током пожара у арсеналу Западног војног округа, укључено је пет „Урана“.

Стратешки бомбардер носач-ракета Ту-160 - Sputnik Србија
Од стратешких бомбардера до борбених робота: Ново руско оружје за 2021. /видео, фото/
За управљање сваког инжењерско-деминерског возила довољна је једна особа. Роботом се може управљати путем радио везе, како у његовој близини, тако и са удаљености до једног километра.

Три различите врсте возила омогућавају употребу „Урана-6“ на било ком терену. Једним преласком преко терена, оставља за собом траку од 170 центиметара, потпуно очишћену од експлозива. Његова чврста оклопна конструкција може да издржи без последица детонацију не само лаких противпешадијских мина, већ и озбиљнијих импровизованих експлозивних направа тежине до килограма. Возило има опрему за замену која укључује рипер и плуг булдожера, што проширује опсег његове употребе.

Гусенични „Уран-6“ на путу може постићи брзину до 15 километара на час. Током тражења мина смањује се на 1-2 километара на час. Али чак и овим темпом, он је у стању да изврши задатак који раде 20 деминера.

Оклопни „Уран-14“ је већи и тежи од свог колеге. Са пуним резервоаром његова маса достиже 14 тона. Истовремено, он превози две хиљаде литара воде и 600 литара супстанци за формирање пене. Корпус и опрема возила могу да поднесу високе температуре, а камере имају инфрацрвени режим, који омогућава проналажење пожара чак и током густог дима. Домет ватрогасног црева је до 50 метара. Манипулатор може да подигне и носи терет до 1,5 тоне.

Роботи других земаља

Искуство показује да су роботи за инжењерско-деминерске задатке данас најтраженија копнена возила на даљинско управљање. Њихов број у војним јединицама је много већи од броја наоружаних роботских система, а укупан број достиже неколико хиљада јединица. Али велика већина њих је по тежини доста лошија у односу на руску породицу „Уран“.

Велика Британија је била пионир у употреби роботике за уклањање мина. Од 1972. године оружане снаге овог краљевства користе возила на даљинско управљање Wheelbarrow UGV у областима у којима делује Ирска републиканска војска за истраживање експлозива и минираних возила. У модернизованој верзији они су и даље у употреби.

Лансирање хиперсоничне ракете Циркон са фрегате Адмирал Горшков у Белом мору - Sputnik Србија
Руска војска постала моћнија за неколико хиљада примерака новог наоружања, стиже и „Циркон“
Ратови 21. века у Авганистану и Ираку погурали су развој роботике у Сједињеним Државама. Пентагон је купио и послао у ове земље више од 7000 малих возила на даљинско управљање и уклањање мина, која су била тешка од десет до стотине килограма. Тамо су се показали као незамењиви помоћници деминера и спасили су стотине живота војника.

У Израелу војска преуређује тешке булдожере како би очистила гомиле у градовима, срушила куће и на даљинско управљање очистила миниране аутомобиле. Додатно су опремљени оклопом, заштитним стакленим екранима и камерама.

Масовна куповина уређаја као што су „Уран-6“ и „Уран-14“ представља глобални тренд. Они не само да ће спасити животе руских војника и официра, већ ће повећати брзину и ефикасност уклањања мина и гашења пожара у опасним објектима. Поред тога, таква мобилна војна опрема може се активно користити за уклањање последица природних и техногених катастрофа у цивилној сфери.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала