„Господине председниче, зашто ми још увек нисмо чланица НАТО-а?“, запитао је Зеленски.
Он је сугерисао да ће улазак Украјине у Алијансу помоћи Кијеву да „поврати" изгубљене територије и супротстави се Русији.
„Када би Украјина била чланица НАТО-а, тада не би било ескалација на истоку Украјине. НАТО је моћан сигнал свима, када кажу: Украјина је наша или Украјина није наша, нисте у неизвесној ситуацији“, рекао је Зеленски.
Он сматра да би приступање Украјине војној заједници потврдило статус државе као европског и америчког савезника.
„То је једна од важнијих тачака безбедности, безбедности о којој је председник Бајден говорио“, закључио је председник Украјине.
Зеленски је изразио наду у подршку нове америчке администрације. Према његовим речима, Бајден је тај који, „узгред, врло добро познаје Украјину“, и који ће помоћи Кијеву да реши све нагомилане проблеме.
У децембру 2014. године Украјина се одрекла несврстаног државног статуса. У јуну 2016. године су усвојене додатне измене, које улазак у НАТО дефинишу као спољнополитички циљ државе. Кијев је добио и статус партнера проширених могућности Алијансе. Очекује се да ће чланице НАТО-а помагати у реформи војске, безбедности, јачању цивилне контроле и демократског надзора, а такође и у борби против корупције.
Како је приметио заменик министра иностраних послова Русије Александар Грушко овај корак сведочи о томе да се Алијанса није прилагодила новим безбедносним условима и да се осећа „комфорно“ само када има великог противника. Државна дума је такође нагласила да нови статус Украјине нема ништа заједничко са пуноправним чланством у НАТО-у и није директно повезан са размештањем војних контингената.
Прочитајте још: