„Влада Јерменије је 1. фебруара поднела међудржавну жалбу против Азербејџана Европском суду за људска права због кршења конвенција током 44-дневног рата и у послератном периоду... Ово је прва међудржавна жалба коју је Јерменија поднела Европском суду за људска права“, наводи се у саопштењу владе на Фејсбуку.
Како је навело представништво, Влада Јерменије инсистира да је Азербејџан прекршио права становника Карабаха и Јерменије на живот, заштиту од мучења и нехуманог поступања, неповредивости, имовине, приватног и породичног живота, образовања и низ других права.
„У жалби су, између осталих, покренута питања заштите права ратних заробљеника и цивила, расељеног становништва Арцаха (самоименовање Карабаха), рањених грађана и породица жртава, лица која су изгубила имовину, представника локалних и међународних медија“, додаје се у саопштењу.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно су се оптуживали за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Стране су неколико пута покушале да закључе примирје, али је успешан био тек трипартитни споразум постигнут 10. новембра. Уз посредовање Русије, Азербејџан и Јерменија постигли су договор о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Према овом договору, један део региона прешао је под контролу Азербејџана, стране су се договориле да ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.