„Када се ради о Русији, мислим да, уколико се осврнемо на телефонски разговор председника Џоа Бајдена и председника Владимира Путина, очигледно је да председник није одступио од свог става. Јасно је ставио до знања да постоје сфере у којима можемо да сарађујемо – на пример на новом споразуму СТАРТ 3 који је у складу са интересима националне безбедности САД. Председника брину различита питања – мешање у изборе, хаковање, плаћање за нападе на америчке војнике у Авганистану. Тај преглед се наставља. Бајден је чак спреман да директно разговара са Путином о несугласицама“, истакла је Псаки.
Она је додала да је Бајден са европским савезницима разговарао о политици према Русији.
„Председник је наравно разговарао са бројним европским савезницима о многим питањима која су од узајамног интереса. Наравно, између осталог и о Русији“, изјавила је Псаки, одговарајући на питање да ли је Бајден разговарао са земљама ЕУ о могућим санкцијама против Москве у вези са ситуацијом са Алексејом Наваљним.
„Што се тиче тога о каквим санкцијама или врсти одговора може бити реч, председник задржава право да одговори тако како буде сматрао да треба, у сваком моменту“, објаснила је она.
Огласио се и портпарол америчког Стејт департмента Нед Прајс који је рекао да продужење руско-америчког Споразума о смањењу и ограничавању стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ 3) даје Русији и Америци „време и простор“ да разговарају о ширим питањима стратешке стабилности, контроле наоружања и другим елементима.
Притом, Прајс не види никакву противречност у томе што Вашингтон наставља да критикује Москву и истовремено продужава споразум са њом.
„Не постоји никакав несклад у томе. Потпуно продужење споразума СТАРТ 3 на пет година очигледно је у нашим интересима. Посебно када се ради о односима противника, постаје још важније да постоји нешто попут СТАРТ 3 споразума што ограничава важне компоненте руског нуклеарног програма“, рекао је портпарол.
Санкције „Северном току 2“ – у случају потребе
Такође је нагласио да ће САД наставити да прате реализацију гасовода „Северни ток 2“ и да ће донети одлуку о санкцијама по потреби.
„Пратићемо акције усмерене на завршетак или сертификовање гасовода и уколико дође до тога донећемо одлуку о примењивости санкција“, рекао је Прајс.
Према његовим речима, санкције су само један од инструмената америчке политике усмерене на „заштиту европских савезника од грабежљивог понашања, између осталог, и Русије“.
„'Северни ток 2' и друга линија 'Турског тока' праве се како би се повећале полуге притиска Русије на наше партнере и савезнике и како би се поткопала трансатлантска безбедност. САД настављају да сарађују са савезницима и партнерима како би Европи осигурале поуздано диверзификовано енергетско снабдевање које не би утицало на нашу колективну сигурност“, објаснио је Прајс.
Подсетимо, телефонски разговор лидера САД и Русије Џозефа Бајдена и Владимира Путина одржан је у уторак, 26. јануара. Током првог разговора од момента Бајденове инаугурације, двојица председника су разговарали о сарадњи у борби против вируса корона, повлачењу америчке стране из Споразума о отвореном небу и низу других питања. Такође су се договорили да продуже споразум СТАРТ 3 на пет године на условима Москве.
Прочитајте још:
- Америка и НАТО поздрављају продужење споразума СТАРТ 3 са Русијом: Јача безбедност целог света
- „Макар нека погледају филмове“: Русија посаветовала Пентагону да се нуклеарно описмени
- Вашингтон о санкцијама „Северном току 2“: Видећемо како ће се кретати изградња гасовода