Сонда „Касини“ пролетела је поред Сатурновог месеца 2017. године и испитивала је рефлексију светлости са његове површине како би утврдила каква једињења постоје на њему, преноси „Њу сајентист“. На Реји, највећем Сатурновом месецу, као и на неким другим, уочена су једињења која апсорбују ултраљубичасту светлост.
„Питали смо се шта би то могло да буде, а прво смо мислили да се ради о некој врсти леда. Било нам је потребно много времена да утврдимо о чему се ради“, каже Аманда Хендрикс, са Института за планетарне науке у Калифорнији.
Она и њене колеге потом су истраживале у лабораторији како различита једињења рефлектују светлост и открили су да два реагују на исти начин као оно нађено на Реји: хидразин и хлор. Међутим, како каже Хендрикс, тешко је веровати да би хлор могао да се нађе на површини Реје.
Са друге стране, хидразин, који се користи као ракетно гориво, могао је да настане од елемената који су присутни на Реји, али могао је да дође и из атмосфере суседног месеца Титана. Научници верују да хидразин није могао да дође на Реју из самог „Касинија“, иако га он користи као гориво, али није укључивао моторе у близини Сатурновог месеца.
„То је могуће објашњење, али и даље тражимо за одговором на питање како се хидразин нашао на Сатурновом месецу. Тај одговор могао би да буде решење и неких других хемијских процеса који се догађају у целом Сатурновом систему, али и другде у свемиру“, каже Хендрикс.
Прочитајте још:
- НАСА: Сатурн убрзано губи прстенове
- Историјски догађај на небу, поравнање Јупитера и Сатурна /видео, фото/
- Руски милијардер иде на Сатурн у потрагу за ванземаљцима