„У категорији резервних валута може се рећи да преовладава мишљење да ће наредних месеци долар, у односу на друге валуте, слабити. На пример, консензусна прогноза инвестиционих банака у погледу курса ЕУР/УСД предвиђа његов раст до 1,25 ове године (сада износи 1,21)“, рекао је експерт агенцији „Прајм“.
С друге стране, Европска централна банка је на куповину актива потрошила више од Сједињених Америчких Држава ако се узму у обзир бројке у односу на обим БДП-а.
Поред тога, Коган је рекао да је економија еврозоне погођена пандемијом вируса корона више од америчке, због чега сматра да је и евро један од потенцијалних кандидата за слабљење.
Према речима експерта, промене су могуће и код сигурних валута које расту током ризичног периода. Ако економија, као што се многи надају, почне активно да се опоравља, средства од јапанског јена и швајцарског франка могу се пребацити у ризичније активе, каже он. Коган сматра да би потешкоће могле да се јаве и код британске фунте, која би могла да падне на неко време због перспектива увођења негативних стопа од стране Енглеске банке у светлу Брегзита.
Насупрот томе, кинески јуан и рубља имају добре шансе за јачање, сматра експерт. Његов закључак је да би руска валута могла да ојача ако се санкциони ризици не реализују, а цене нафте наставе да расту.
Прочитајте још: