„Разлог за то је исти као и крајем прошле године када су биле спремне прве вакцине. Федерална влада и други европски партнери су саопштавали да је поверење у вакцину за нас од посебне важности. Реч је била о потреби да грађани имају то поверење, да немају осећај да се негде ишло пречицом, што би могло некако да се одрази на безбедност вакцине“, рекао је Зајберт на брифингу, одговарајући на питање због чега у погледу „Спутњика Ве“ није примењена процедура хитне дозволе од стране националног регулатора.
Он је поново подсетио на став немачке владе да су „све вакцине, без обзира на земљу порекла, добродошле када прођу све фазе процеса сертификације у Европској агенцији за лекове и када их за тржиште Европске уније одобри Европска комисија, која може оперативно да делује у овом случају“.
Прошле године, када је Европска унија тек започињала процес заказивања испорука вакцина, немачко Министарство здравља такође је наглашавало да се поступак регистрације вакцина мора одвијати одређеним редоследом како би становништво имало поверења у одобрене лекове.
Раније је немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила да је понудила председнику Русије Владимиру Путину подршку немачког регулатора у процесу одобрења руске вакцине од стране Европске агенције.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Прочитајте још: