Многа истраживања бавила су се траговима долина древних река која су дуго указивале на то да је вода некада текла Марсом.
Ново истраживање двоје научника са британског универзитета, објављено у часопису Science Advances, сугерише присуство атома водоника који „цуре“ у атмосфери планете.
📢 Hello Earthlings! In between celebrating the new mission arrivals at #Mars, I have TWO exciting science results to share with you from my mission! 🥁🥁🥁
— ExoMars orbiter (@ESA_TGO) February 10, 2021
🧵Thread coming up, but if you can’t wait… skip to the full story here 😉 👉 https://t.co/rAtN7q1XR1#ExploreFarther pic.twitter.com/StjJNJlCxy
Научници су анализирали светлост која пролази кроз атмосферу помоћу специјалног инструмента.
Вода је кључна за живот какав познајемо, па ће тражење њеног порекла и историја нестанка са Црвене планете бити пресудно за било какве планове колонизације Марса.
То ће истовремено открити и потенцијалну судбину наше планете.
I’ve been studying water vapour and ‘semi-heavy’ water 💧(where one hydrogen atom is replaced by a deuterium atom, a form of hydrogen with an additional neutron)...https://t.co/oWIIEasyJA pic.twitter.com/b35w38RT22
— ExoMars orbiter (@ESA_TGO) February 10, 2021
„Мерење изотопа атома воде је пресудан елемент разумевања како је Марс као планета временом изгубио воду, а самим тим и како се хабитат планете мењао током њене историје“, каже Маниш Пател, виши предавач планетарних наука на Отвореном универзитету.
Познато је да је већина преостале влаге на Марсу затворена у поларним леденим капама, што подстиче неке сумњиве теорије о томе како ће их нуклеарним оружјем обликовати да би створили планету за људе, пренео је РТ.
Прочитајте још: