„Односи Сједињених Америчких Држава и Немачке су камен темељац трансатлантског савеза, али дозвола да се доврши 'Северни ток 2' не значи конструктиван пут ка овом партнерству“, написали су они.
Сенатори су позвали Бајдена да до 16. фебруара достави релевантан извештај који ће обухватити и компаније које раде на пројекту.
Како је раније за Спутњик рекао извор упознат са ситуацијим, у току преговори на нивоу министарстава Америке и Немачке о укидању санкција „Северном току 2“, мада је њихов исход неизвестан.
„Северни ток 2"
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви.
Полагање цеви је настављено годину дана касније када је брод за полагање цеви „Фортуна“ положио 2,6 километара цеви у немачким водама.
Сједињене Америчке Државе увеле су 19. јануара санкције броду „Фортуна“ који учествује у изградњи гасовода „Северни ток 2“, као и власнику брода, компанији „КВТ-РУС“ сматрајући да је то политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе.
Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.
Прочитајте још:
- Немачки политичар: Одустајање од „Северног тока 2“ резултирало би немерљивом штетом
- Упркос санкцијама САД: Брод „Фортуна“ наставио рад на „Северном току 2“