Одељење за демократију, људска права и рад америчког Стејт департмента спремно је да издвоји један и по милион долара за подршку организацијама цивилног друштва у Србији, самопроглашеној Републици Косово, Босни и Херцеговини, Северној Македонији, Албанији и Црној Гори.
Претпоставља се да ће сви учесници ове иницијативе помоћи таквим организацијама да ојачају своје капацитете и развију вештине и знања „да користе међународне форуме као средство за осигурање одговорности владе“.
Специјалисти ће такође помагати организацијама цивилног друштва у развоју и спровођењу кампања усмерених на вршење „мирног притиска“ на владе земаља у којима раде, „како би се спровеле жељене реформе у области развоја демократије, борбе против корупције и обезбеђивање владавине права“.
Пројекат би, како следи из документа, требало да допринесе развоју сарадње организација цивилног друштва ван граница једне земље, као и њиховој интеракцији са страним владама на пољу међународних организација, укључујући ОЕБС и УН.
Стејт департмент ће издвојити још милион долара за подршку медијима и развој медијске писмености становништва на овом делу Балкана.
Специјалисти ће помоћи „локалним независним медијима“ у побољшању квалитета, актуелности и популарности материјала које објављују „у циљу повећања обима објективних информација“.
Осим тога, биће укључени у рад како би се „повећала потреба за објективним, поузданим и информацијама које се заснивају на чињеницама“, а са циљем њиховог ширења унутрашњој публици.
Претпоставља се да ће иницијатива ојачати потенцијал локалних медија за рад у конкурентном окружењу, као и да ће се позитивно одразити на способност становника држава региона да препознају и анализирају „независне“ и „висококвалитетне“ информативне садржаје.
Током 2020. године је објављено, да Стејт департмент планира да издвоји 140.000 долара за помоћ балканским државама у борби против „дезинформација“, укључујући и руских.
Прочитајте још:
- „Цар реалности“ ― нова америчка идеја за масовну контролу
- Какву реформу америчка агенција планира за високо школство на Косову?