Белгијска франкофона телевизија РТБФ извештава о „феномену исцрпљености“ који је експлодирао у свим старосним групама, поготово међу младима, а који је изазван губитком друштвених веза и општим осећањем несигурности када је будућност у питању, преноси Танјуг.
Психолози упозоравају да је у Белгији постало немогуће одговорити на све позиве људи који траже психолошку помоћ.
„Пораст случајева исцрпљености због пандемије ковида 19 је очигледан и делује на неколико нивоа. Неки пацијенти су у тзв професионалном сагоревању, јер су нови услови рада на даљину донели дуже радно време или чак избрисали границе између професионалног и приватног живота“, наводи психолог Гералд Маес.
Психолози упозоравају и на чињеницу да су тренуци опуштања практично нестали одвајањем појединаца од културних догађаја, спортских активности, путовања, породичних и пријатељских дружења.
„Уобичајени извори равнотеже нестали, што доводи до екстремног замора. Унутрашња батерија људи остала је без енергије, а постало је немогуће пронађи средства за пуњење”, наводи се у анлизи РТБФ.
Додаје се да је становништво преоптерећено информацијама везаним за ковид 19 које више „не може да сортира“, а да је посебно забрињавајућа ситуација менталног здравља код деце и адолесцента при чему се констатује пораст депресија, анорексија, анксиозоности и опасности од покушаја самоубистава.
Националне власти Белгије констатују да је пандемија 2020. године имала катастрофалан ефекат на све аспекте благостања становништва, укључујући здравство или социјалне односе, са посебним негативним последицама по белгијску економију.
Од планираног повећања буџета за здравство од 1, 2 милијарде евра, 200 милиона ће бити издвојено само за област менталног здравља становника Белгије.
Прочитајте и:
- Карантин уништава психу: Свет се суочава са пандемијом менталних поремећаја
- Епидемија о којој се мало говори: Депресија и самоубиства косе све – од тинејџера до пензионера
- Има ли светла на крају тунела: Из године страха у годину…