Холандија је недавно продужила полицијски час до другог марта, а уведен је 23. јануара. Како је најављено, холандске власти требало би да разматрају 23. фебруара полицијски час и друге мере.
Полицијски час у Холандији предвиђа обавезно остајање у кући од девет сати увече до 4.30 ујутро, осим ако грађани немају ваљан разлог за излазак, а они који то учине без посебне потврде могу да буду кажњени.
Међутим, суд у Хагу пресудио је да полицијски час нема правни основ, преноси Бизнис инсајдер саопштење суда.
Како је образложено, полицијски час је уведен на основу акта који влади даје могућност да га успостави у ванредним околностима, а да не прође кроз регуларан законски процес. Суд сматра да није било ванредних околности, јер је већ дуже расправљано о полицијском часу, па није било разлога за ургентно доношење, те стога није легитиман.
„Полицијски сат се заснива на закону о ванредним ситуацијама, када нема времена за расправу у парламенту. У овом случају није било тако хитне потребе, не ради се о ургентној ситуацији, као што би, на пример, била да море пробије насипе који штите градове од поплава“, образлажу из суда.
Такође, пресудом је објашњено да је изостало објашњење владе зашто је полицијски час неопходан у тренутку када пада стопа инфекције у тој земљи.
„Полицијски час нарушава људска права“, саопштио је суд.
Питање законитости полицијског часа пред суд је изнела група позната као „Фондација за истину о вирусу“ која делује у Холандији.
Портпаролка министарства правде изјавила је за Ројтерс да влада још проучава одлуку хашког суда
Прочитајте још: