Како је објаснила, Европски суд за људска права је донео одлуку на основу захтева који је поднет 20. јануара.
Суд у Стразбуру се, додаје Михајлова, позива на члан 39 Правилника о примени сигурносних мера. Оне су обавезне и користе се уколико суд сматра да подносиоцу захтева прети опасност.
„У складу са актуелним правилима, у складу са свим међународним споразумима Русија је дужна да одмах ослободи Наваљног“, додала је адвокат.
Суд је потврдио да позива на ослобађање Наваљног.
„Шеснаестог фебруара 2021. године суд је одлучио да, према члану 39 Правилника суда, позове владу Русије да ослободи подносиоца захтева. Мера ступа на снагу одмах“, наводи се у саопштењу Европског суда за људска права.
Са друге стране, потпредседник руске Думе Петар Толстој рекао је да Русија, у складу са одредбама свог Устава, неће удовољити захтеву Европског суда за људска права да одмах ослободи Наваљног.
„Ако таква одлука уследи, наравно, Русија је неће извршити“, рекао је он током укључења уживо на каналу „Дума ТВ“ на Инстаграму.
Он је додао да руски правни систем не предвиђа да на њега у таквом облику помоћу изјава утичу лица из Европског суда за људска права, истакавши да је могуће да се ради о припреми за увођење нових санкција против Русије.
Подсетимо, Симоновски суд у Москви донео је одлуку да се Наваљном укине условна казна у случају „Ив Роше“ и замени казном од 3,5 године затвора. Убрзо након тога, водеће западне земље, укључујући Сједињене Америчке Државе, Немачку, Француску и Велику Британију, апеловале су на руске власти да ослободе опозиционара.
Прочитајте још:
- Естонија позвала ЕУ да уведе санкције Русији због „агресивне спољне политике“
- Немачка влада: Трагови отрова у крви Наваљног и на флаши са водом идентични
- Путин: Противници Русије искористили Наваљног