„Борба против корупције и криминала остаје приоритет ове Владе. Дошли смо до првог већег случаја, а мислим да, нажалост, неће бити једини. Откривена је проневера више од милион евра у МУП-у. Ради се о средствима ЕУ, директне буџетске подршке кроз Шенгенски акциони план“, рекао је Абазовић.
Абазовић је, на конференцији за новинаре, рекао да опрема која је купљена не ради више од годину дана.
„Немамо евидентне доказе, али је велика могућност да се дешавао шверц у том периоду, можете замислити којих размера“, указао је Абазовић.
Он је рекао да је то јако ружно према европским партнерима који планирају да у наредном периоду дају директну буџетску подршку од 20 милиона евра.
„Уколико тужилаштво не настави да ћути, неодговорни људи биће процесуирани, доказаће евидентну злоупотребу службеног положаја, и самим тим мораћемо људе да позовемо на одговорност. Можемо да претпоставимо ко је инволвиран, али то је ствар истраге и државних органа“, рекао је Абазовић, пренео је портал РТЦГ.
Otkrivena pronevjera od više od 1.000.000€ u @MupCg, a riječ je o sredstvima direktne budžetske podrške EU!
— Dr Dritan Abazovic (@DritanAbazovic) February 18, 2021
Granični prelazi su godinu i po dana bili bez video nadzora, dok je kontrola nadzora granica data firmi koja nije iz 🇲🇪.
Stajemo na kraj kriminalu i korupciji! pic.twitter.com/gTyygCc3x6
Према његовим речима, министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић наложио је да се скине ознака тајности са свих тендера које је МУП имао у претходном периоду.
„То је сасвим логично након овакве, рекао бих бламаже, у очима наших европских партнера и домаће јавности. Могуће је да је у другим тендерским активностима било злоупотребе“, казао је потпредседник црногорске Владе.
„Уколико неко мисли да ако је ставио ознаку тајности, или АНБ (Агенција за националну безбедност), који нису могли да сугеришу да не раде камере на граничним прелазима, онда је Црна Гора у озбиљном проблему“, оценио је Абазовић.
„Тендер био намештен за фирму из Београда“
Новинарима се обратио и државни секретар за контролу рада полиције Раде Милошевић, наводећи да је тендер био намештен да би га добила београдска фирма „Макина секјурити“.
„Набављена је много лошија опрема, пет пута јефтинија од оне која је наплаћена, а фирма која је добила тендер, како се сумња, уклонила је налепнице са опреме која је набављена и залепила налепнице реномираних фирми“, навео је Милошевић, уз оцену да је то скандал без преседана.
Како је навео, сва процедура је одрађена мимо закона, а фирма која је добила тендер унапред је знала да ће он бити расписан.
Милошевић је рекао да је Сектор граничне полиције тражио од МУП-а да се поништи тендер јер су сматрали да ова опрема не одговара њиховим потребама, али да то није урађено.
Саопштено је да се ради о набавци радара и камере који се користе за надзор граничних прелаза, као и да је само радар вредан око 400.000 евра.