О патријарху Порфирију из другачијег угла: Рокери су у манастир Ковиљ долазили у пет ујутру

© Sputnik / Олег Иванов / Уђи у базу фотографијаУстоличење патријарха српског Порфирија
Устоличење патријарха српског Порфирија - Sputnik Србија, 1920, 19.02.2021
Пратите нас
И љубав према уметности – филмовима и музици, пре свега рокенролу, као и велика унутрашња топлина и незлобивост, упечатљиве су особине новог патријарха, прича нам новинар Александар Гајшек који је био сведок да су рокери код Порфирија у Ковиљ стизали и у пет ујутру.

Наш саговорник напомиње да је често са патријархом, осим теолошких, водио и разговоре о уметности и култури. Као човек који има искрену потребу за уметношћу, не треба се зачудити ако патријарха Порфирија будемо видели на позоришним или биоскопским представама, додаје Гајшек.

Рокенрол и филмови, позориште и вера

Упечатљив део дружења са патријархом било је и гледање уметничких филмова, било у манастиру Ковиљ или у Загребу, где је било претходно патријархово седиште као митрополита загребачко-љубљанског.

Гајшек напомиње да је и музика једна од љубави српског патријарха.

„Већ је свима јасно и препознатљиво колико су рокери били везани и стекли дубоке пријатељске и духовне везе са патријархом Порфиријем јер су управо осетили ту његову ширину. Један број људи у цркви склон је да окарактерише рокенрол и џез као нешто што је страно хришћанству. Ја се, као и патријарх Порфирије са тиме не слажем; то је рокенрол миље осетио. Често су  рокери долазили и на литургије, није им било тешко да устану у три, четири ујутру како би били у Ковиљу и да око пет, шест сати присуствују литургијама“, каже Гајшек.

Никада нисам Порфирија видео ни гневног, нити спремног да осуди било шта што смо ми „обични смртници“ спремни, наводи наш саговорник говорећи и новом српском верском поглавару.

„Он је прави Христов апостол, апостол љубави која нема у себи ништа од срџбеног или борбеног. На разним местима понављао је речи апостола Павла „када сам слаб, онда сам јак“ – да када смо слаби, али са Богом, добијамо то што нам је потребно. Човек изузетне ширине, великог образовања, високе културе.“, каже Гајшек о новом патријарху.

Наследник катедре Владете Јеротића

Гајшек се први пут срео са патријархом деведесетих година, када је радио на документарном филму о православном монашењу; тада је интервјуисао патријарха о теолошком погледу на монашки живот. Нешто касније, почео је да одлази у манастир Ковиљ, где је нови српски патријарх био игуман.

Касније, господин Порфирије је, уз академика Владету Јеротића, био један од најчешћих и најдражих гостију емисије „Агапе“, коју је Гајшек водио.

„Било је јако занимљиво слушати када у дијалогу имате психолога и психотерапеута и једног теолога, који је, рекао бих, такође психолог и психотерапеут у пракси. Он има изузетно знање из тих наука. Када је Владета Јеротић основао предмет који се зове пастирска психологија, први студент који је изашао да полаже испит био је Порфирије Перић и добио је деветку. Касније је Порфирије на том предмету наследио професора Јеротића, када је он отишао у пензију“, каже Гајшек.

Прочитајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала