Коснет је цитирао дискурс претходне америчке администрације о убрзању дијалога између Србије и Косова.
"Сједињене Америчке Државе су уложиле велика средства током последњих 20 година. У то нема сумње. Кад господин Курти каже, у реду, дијалог, спољна политика, оставићемо то мало ниже, моје искуство је да свет неће чекати. Америчка влада је то говорила у прошлости. Дођу на власт и кажу да ће се прве две године, прве четири године бавити унутрашњом политиком, а онда бринути о спољној политици. То је тешко изводљиво, не бих се превише уносио у ову тему“, навео је амерички амбасадор.
Истакао је да, напоре из прошлости, у постизању нормализације односа између Косова и Србије, не треба потцењивати и додао да је разговарао са Куртијем о дијалогу.
"Да, рекао сам приватно и јавно, и понављам то, желимо да имамо однос сарадње, не само да разговарамо, већ и да слушамо наше партнере на Косову, у Србији и региону о питањима попут дијалога и регионалне економске интеграције. Дакле, желимо да идемо напред отвореног ума и с тим у вези, амерички државни секретар Блинкен је рекао да нећемо одбацити сав посао који је претходна администрација урадила на Балкану. Желимо да их пажљиво прегледамо, преиспитамо и задржимо оно што вреди“, рекао је Коснет, преноси Косово онлајн.
Ни велика Албанија, ни велика Србија
Нагласио је да у том смислу подстиче друге да буду отвореног ума и да заједнички испитају оно што је урађено у прошлости, а што вреди сачувати за будућност.
Коментаришући Куртијеве и изјаве лидера АБК Рамуша Харадинаја о националном јединству и уједињењу Косова са Албанијом, Коснет је рекао је да амерички војници нису гинули за стварање велике Албаније ни за стварање велике Србије.
"Стојим иза онога што сам рекао. Визија Сједињених Америчких Држава везано за Балкан није велика Албанија и велика Србија. Питали су ме који су амерички војници погинули. Када говорим о њима, говорим о два америчка пилота Кевину Рикеру и Дејвиду Гибсу који су погинули 1999. године током операције. Њихов хеликоптер се срушио у Албанији. То није тајна. У њихову част постављено је спомен-обележје у Призрену, али такође сам рекао и мислим да је важно да Устав Косова захтева да Косово буде мултиетничка држава, а земља једне етничке припадности. Исто спомињемо и људима у другим земљама у региону“, рекао је Коснет.
Истакао је да САД црпе велики део своје моћи из чињенице да су земља верске и мултиетничке разноликости.
Будућност није у изолацији
"Ту није добитак само у културној разноликости и разноликост идеја, мислим да би било којој влади САД било тешко да одговор на мир на Балкану лежи у подели према етничкој припадности и зидању зидова. Морамо да градимо мостове, а не зидове“, додао је Коснет.
Харадинај је поменуо уједињење са Албанијом као опцију јер грађани Косова живе изоловано, без визне либерализације, али Коснет је рекао да у будућности не види изоловано Косово.
"Мислим да будућност Косова не лежи у изолацији, или да се послужим, локалним изразом, живот у гету. Косово мора бити део велике Европе, а не само велике Албаније. Очигледно ми је као Американцу лако рећи да ЕУ треба да понуди Косоварима либерализацију виза“, рекао је Коснет.