„То што смо поднели у петак још није крај приче“, рекао је Прајс на брифингу.
„Ако буду потребне додатне мере у области политике како би се испунили захтеви законодаваца и удовољили наши интереси, нећемо оклевати да их предузмемо“, додао је он.
Стејт департмент је прошле недеље представио Конгресу извештај о мерама за супротстављање гасоводу. Као резултат извештаја, америчке власти додале су брод за постављање цеви „Фортуна“ и њеног власника компанију „КВТ-РУС“ на листу санкција према европском закону о енергетској сигурности, али и брод и компанија већ су се налазили на санкционом списку под другим законом – о супротстављању противницима Америке путем санкција. То је омогућило бројним члановима Конгреса да критикују Стејт департмент због недовољних, према њиховом мишљењу, корака против изградње гасовода.
Пројекат „Северни ток 2“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се боре Сједињене Америчке Државе, које желе да продају свој течни природни гас у ЕУ. САД су увеле санкције гасоводу у децембру 2019. године, услед чега је швајцарска компанија „Олсиз“ била приморана да заустави радове на полагању цеви.
САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе. Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.
Прочитајте још: